Защо българинът се паникьосва и се реди на опашка за гориво и тоалетна хартия?
Автор: Екип Burgas24.bg 11:46 / 04.03.2022Коментари ()797
© bTV
Станахме свидетели на опашки пред бензиностанциите вследствие на спекулация за покачване на цените и липса на бензин, а в началото на пандемията изпразнихме магазините от храна и тоалетна хартия.

Психологът Пламен Димитров посочи в "България сутрин" по Bulgaria On Air, че това е синдромът на несигурността и тревожността, която ни е завладяла още преди 2 години с пандемията. 

"Тези състояния доминират в съзнанията на хората и от това се поражда желание за самозащита, за да възстановим усещането за достойнство и сигурност. Човешката психика е устроена по този начин, че мобилизира ресурсите си за самозащита. Това, което правим, невинаги е рационално, но потиска усещането за заплаха и липса на контрол", обясни той. 

Доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации смята, че първата стъпка е да изчистим от себе си тревожността. 

"Има вътрешен механизъм в обществото, с който тези неща се преодоляват. Видяхме огромни подигравки срещу хората, които са се редили на опашки - това е един от елементите на вътрешния механизъм. Трябва да търсим различни информационни източници", посочи той. 

А хората, които се поддават на паниката, мислят по следния начин: Аз знам, че нищо няма да стане, но за всеки случай да го направя.

Пламен Димитров подчерта, че пропагандата работи така открай време - да се създаде криза, когато я няма, е начин да се постигне контрол. Много от ресурсите на хората са на изчерпване, тревожно-депресивният модел на поведение е в пъти разширен, стана ясно още от думите му. 

"Пропагандата работи с натрупване. Години наред говорене колко сме зависими от руския газ. Тук е отговорността на управляващите - да изявяват послания, които да спрат тревожността на хората. Изпуснато е някакво време, в което пропутински послания са били разпространявани в България, включително чрез политически сили", коментира доц. Христов.  

По думите му става все по-трудно да се ориентираме в битката на пропагандни влияния по време на войната в Украйна. Той посъветва да ползваме много различни медии.

"Европа проспа изключително много неща. Години наред се занимаваше с разни бюрократизми. Западът изглежда презадоволен и преял, за да направи реални действия. Информационната война може би можеше да бъде спряна или ограничена по-рано", отбеляза доц. Христов. 

Психологът пък изтъкна, че твърде дълго хората живеят в хронична екзистенциална криза. Те са загрижени за бъдещето си, за перспективата в живота си, особено по-младите семейства с малки деца. И тази война с всички нейни драстични влияния върху човешката психика, обясни той.

Димитров поиска психологическата помощ да влезе в здравноосигурителния апарат. Всеки български гражданин или бежанец да има достъп до такива безплатни грижи.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Zashto-bulgarinut-se-panikyosva-i-se-redi-na-opashka-za-gorivo-i-toaletna-hartiya-1223885
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.