Прилагайте правилото 50:30:20, за да нямате проблеми с финансите
Автор: Екип Burgas24.bg 10:24 / 09.01.2023Коментари ()711
©
За последната година цените на храните в България на едро са скочили с над 50%. А само за последните две седмици - от коледните празници, повишението е с 0,6 на сто, предава БНТ

На този фон данни на НСИ показват, че 78% от семействата у нас имат затруднения при покриване на всекидневните си разходи. Близо 70 на сто посочват, че заплатите им не са променяни през годината. Анкета на института показва, че януари - месецът след празниците - е сред най-тежките, а много хора в страната споделят, че в този период са похарчили и част от спестяванията си.

Все пак според експертите има дребни трикове, които ще ни помогнат през януари.

"За да нямаме проблеми с финансите през януари трябва да сме заделяли три или четири месеца преди това средства", коментира Десислава Николова, финансов анализатор.

Ако не ви се прави подробен бюджет, специалистите съветват да приложите правилото 50:30:20.

-50% от доходите Ви да покриват основните Ви разходи. Това включва наем/вноска по ипотека, комунални услуги и неща, като хранителни стоки и транспорт за работа.

-20% от приходите Ви да отиват за разходи за бъдещето, т.е. вашите спестявания, инвестиции и плащания за намаляване на дълговете (например потребителски кредит, лизинг, кредитни карти и др.).

-30% от доходите Ви се използват за избираеми разходи. Това е всичко, което купувате, което искате, но не непременно се нуждаете (като пари, изразходвани за пътувания, хобита, пазаруване, хранене в ресторанти и др.).  

"Ако все пак не сме спестявали и през януари не можем да посрещнем фиксирани разходи, последният вариант, който е и най-лошият, е да прибегнем към бърз кредит. Това е най-скъпият вариант човек да покрие разходите си. Много е рисковано, има много скрити такси. Много е лесно, но по-добре вземете назаем пари от роднини, приятели", препоръчва Десислава Николова, финансов анализатор.

Според финансовия анализатор е по-разумно да използваме кредитната карта за покупки, но не и да теглим пари в брой от нея, защото таксите са високи.

Изследване сочи, че по празниците сме изхарчили близо 18% повече в сравнение със същия период на миналата година. Според специалистите обаче това не е в резултат на забогатяване на хората и съответно по-голямо харчене. По-скоро го обясняват с поскъпването на храните, което е между 20 и 50% спрямо миналата година.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Prilagaite-praviloto-50-30-20-za-da-nyamate-problemi-s-finansite-1523109
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.