Започна монтирането на поредната партида къщички за вечерна ветрушки в Бургаска област. Нелеката задача, по поставянето им на подходящи дървета, се изпълнява от екипа на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) за височинна работа. За целта се използва специализирано оборудване и се спазват всички правила за безопасност. Местата са избрани в открити пространства с единични дървета и малки горички, подходящи за гнездене на вида. Монтирането на къщичките е част от дейностите по проект за опазване на вида, който се координира от БДЗП Свищов. Неговата основна цел е да се спре намаляването на гнездовата популация в страната. Гнездилките са част от изработените през 2009 г. в Природозащитен център „Пода", които са общо 200 на брой.
Вечерната ветрушка (Falco vespertinus) е класифицирана от BirdLife International като световно застрашен вид. Българската популация е оценена на 50 до 150 двойки. Една от главните заплахи е свързана с липсата на подходящи гнездови райони и интензивното селско стопанство в тях. Подходът, с поставяне на изкуствени гнездилки, е приложен успешно в други европейски държави, работещи по опазването на вида и е доказано ефективен метод за повишаване на гнездовата успеваемост.
До сега в Бургаска област са поставени 100 гнездилки.
Именно тук през 2009 г. бе открита колония на вечерни ветрушки, което е и първото сигурно гнездово находище на вида от три години насам. Тази пролет бургазлии отново ще правят мониторинг на монтираните къщички и ще следят за тяхното успешно заемане. |