Значителна част от 12-13 годишните бургазлии пушат активно
Автор: Екип Burgas24.bg 15:34 / 31.05.2010Коментари ()599
© Burgas24.bg
Значителна част от младите хора на възраст 12-13 години са започнали употребата на цигари като средно те употребяват 5 - 6 цигари на ден. Това сочат анкетни проучвания на РИОКОЗ - Бургас, каза   д- р Полина Желева, старши инспектор в Дирекция "ООЗ" към инспекцията. Деца със силна зависимост почти няма, съобщи тя. По нейните думи подражанието започва от семейството. Световната здравна организация и Министерството на здравеопазването дават изключително сериозен акцент на младите мъже и жени в репродуктивна възраст.

Тютюнопушеното в комбинация с други фактори като стрес, недобро хранене, недостатъчно активност води до много сериозни заболявания, каза още специалистът. При раждането на дете на родители пушачи, в много случаи то е недоносено или с бронхиални астми. Никак не е безвредно пушенето, било то активно или пасивно. „Докато при активния пушач, увреждането е в неговия организъм, при пасивния не е така. Той получава най-нежеланите съставки от дима, който съдържа най-сериозните канцерогенни фактори", каза още д-р Желева.

В Световния ден за борба с тютюнопушенето в РИОКОЗ - Бургас се правят консултации за изследване на въглероден монооксид в издишания въздух на пушачите. Ще се измерва и артериалното им налагяне като изследванията се правят на 4-тия етаж на инспекцията в кабинет №31. В училищата в Бургас се провеждат дискусии за тема „Движение и спорт срещу тютюнопушенето". Демонстрират се физически упражнения, засегнати бяха и социални домове. Организиране бе и изложба на тема „Здраве или тютюнопушене", посочи още д-р Желева.

Източник: Агенция "Фокус"


Още новини от Новини от Бургас:

https://www.burgas24.bg/novini/burgas/Znachitelna-chast-ot-12-13-godishnite-burgazlii-pushat-aktivno-166981
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.