© | На местните избори гледахме една трагикомедия. Трагикомедия с малко тъжен привкус – хората не се смееха, а най-често псуваха с едно огорчение и донякъде презрение. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" проф. Любомир Халачев, режисьор, сценарист и бивш ректор на НАТФИЗ.
"И не трябва да забравяме, че 62% от нашите зрители не влязоха на спектакъла, и това е наистина тъжната част на тази трагикомедия. Фарс бих го нарекъл, защото той от самото начало, от тази прословута сага с машините, до последния момент ние се нагледахме на такива невероятни епизоди, че човек не знае да се смее ли, да плаче ли, да ругае ли или какво да иска въобще. Какво да искаш от изборите в едно село, в което съвсем, съвсем откровено местната изборна комисия фалшифицира изборите? И всички го виждаме в България, и никой не казва "Как може такова нещо? Ами има си там закон, да ги съди“. Абе, това е позор за всеки един избор. И не сме голяма държава, като Китай или Русия, вижда се всичко, от тук до Силистра и обратно се вижда всичко, и ние всичко знаем, което е станало, и хората по места го знаят и го виждат. И оттук нататък как да вярват на тази власт? Така че фарс, трагикомичен фарс за съжаление с тъжен привкус", каза още той.
Имало ли е сценаристи?
"Не знам. Трудно ми е да предположа, че има някакви невероятни драматурзи, които така са изваяли сюжета, образите, финала, всичко, че просто ние да го гледаме и да ръкопляскаме. Според мен всичко се променяше на секундата, на минутата, както пак ще повторя, стана с тоя прословут случай с изборните машини, с които ту гласуваме, ту не гласуваме. Там аз не подозирам да имало някакъв сценарий, защото всичко започна с глупостта на един заместник-министър, който е бил на място на който не трябва да бъде, и е правил неща, които не трябва да прави. Оттам нататък вече всичките се задействаха и подозирам, че именно след това, когато се разбра какво става, подозирам, че е имало някакви длъжностни лица, сценаристи, както искате ги наричате, които са се възползвали от тази ситуация. Защото виждаме, че не може да кажем, че 400 000 невалидни бюлетини не влияят на изборите, те влияят. И сега дали ще имаме сили, дали ще имаме хора, дали ще имаме желание да разберем кой как е гласувал и на кого са повлияли, тогава ще разберем кои са сценаристите на този невероятен фарс", обясни проф. Любомир Халачев. |