Нов разяснява на децата какви са правата им при насилие
Автор: Харитина Агопян 17:34 / 14.03.2024Коментари ()1020
©
Нов чатбот ще разяснява правата на децата ни. Това каза Любомир Крилчев, координатор програми “Насилие и достъп до правосъдие на деца" - УНИЦЕФ България, в “Денят на Фокус" по Радио “Фокус". Проектът се изпълнява с цел борба с агресията, на което децата са чести жертви. “За момента изкуственият интелект е един вариант, по който деца, преживели насилие или станали негови свидетели, могат да се запознаят с правата си. Проектът се координира от Унгария, от българска страна участва Институтът по социални дейности и практики. Румъния и Гърция също участват в проекта. Целта е да се създаде нещо подобно на CнatGPT, само че специално насочен към децата", разясни Крилчев .

Защо да не можем директно да попитаме самия ChatGPT или българската му версия за правата ни, ако сме деца - защото рискът да произведе некоректен отговор или пък твърде общ такъв е много голям, поясни експертът. “Ограниченията на изкуствения интелект са причина за това. Той работа с база данни и тук въпросът е, че тези бази данни могат да бъдат твърде общи и информацията вътре да бъде понякога замърсена с грешки и предразсъдъци", каза още Крилчев.

Новият проект ще може да отговори на детето къде да подаде сигнал за нередност, къде може да потърси помощ. Идеята е чатботът да отговаря по щадящ детето начин и на подходящ за възрастта му език. Използването ще бъде напълно анонимно, защото има закони за защита на личните данни на децата.

Проектът е в начална фаза и предстои тестване. Конфиденциалността е основен приоритет. В проекта участва и Университетът в Льовен в Белгия, който специализира в правните казуси, свързани с изкуствения интелект.

“Чатботът ще дава конкретни насоки към кой орган в съответната държава да се обърне детето. Трудното е, че няма диференциация по общини. Всичко зависи от това, къде се случва насилието - дали в училище, в друга институция или вкъщи. Има различни адресати, към които детето, преживяло или станало свидетел на агресия, може да потърси подкрепа и да подаде сигнал", подчерта събеседникът.

Анкета на “Фокус" показа, че около 80% от попитаните деца не знаят какви права и задължения имат. “Мога да коментирам, че през 2020 г. УНИЦЕФ направи проучване за разпространението на насилието в България и един от въпросите беше: “Знаете ли към кого да се обърнете, ако станете жертва или свидетел на насилие?" Болшинството казаха: “Да", но на последващ въпрос: “Към кого ще се обърнете?" не могат да дадат конкретен отговор към коя институция или кой канал могат да подадат сигнал. Тоест на декларативно ниво децата знаят правата си, но в реални ситуации не знаят как да ги упражнят, смята Любомир Крилчев, координатор програми “Насилие и достъп до правосъдие на деца" - УНИЦЕФ България.


Още новини от Любопитни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Nov-razyasnyava-na-decata-kakvi-sa-pravata-im-pri-nasilie-2040139
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.