Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Президентът: Постигането на висока избирателна активност изисква предизборна кампания, основана на съревнование на програми и работещи решения за изход от кризите
Автор: Екип Burgas24.bg 15:29 / 13.09.2022Коментари ()790
©
Румен Радев се срещна с представители на (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа) ОССЕ, които участват в мисията за наблюдение на предстоящите избори за народни представители, съобщиха от президентския прессекретариат.

България се нуждае от стабилно редовно правителство и работещ парламент с дългосрочен хоризонт, така че да могат да се взимат и следват стратегически решения за страната. Това заяви държавният глава днес на среща с представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Службата за демократични институции и права на човека (БДИЧП) към организацията откри на 31 август мисия за наблюдение на предсрочния парламентарен вот на 2 октомври. В разговора участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Президентът подчерта, че за да се увеличи избирателната активност на предстоящите парламентарни избори и да се постигне висока легитимност на вота, партиите и кандидатите за народни представители трябва да градят предизборната си кампания на съревнование на програми и работещи решения за изход от кризите, а не на лични нападки. Друг важен въпрос е доверието в машинното гласуване, което гражданите приемат като фактор за елиминирането на високия процент отчитани в миналото недействителни гласове, както и за противодействие на купения и корпоративен вот. В този процес е важна ролята не само на институциите, но и на политическите партии, посочи Румен Радев.   

Свободните избори и масовото гражданско участие в тях са стълб на всяко демократично общество, заяви още държавният глава и отново открои необходимостта партиите да не горят мостовете помежду си по време на предизборната кампания, защото след броени седмици ще трябва да работят за управленско мнозинство и сформирането на правителство.

Представителите на мисията за наблюдение на предсрочния парламентарен вот от ОССЕ поставиха редица въпроси, свързани с организацията и провеждането на изборите, хода на предизборната кампания с посланията за противодействие на купения и контролиран вот.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Prezidentut-Postiganeto-na-visoka-izbiratelna-aktivnost-iziskva-predizborna-kampaniya-osnovana-na-surevnovanie-na-programi-i-raboteshti-resheniya-za-izhod-ot-krizite-1392410
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.