Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Съвет: По-добре е да не купуваме стоки на изплащане, защото има оскъпяване от 15 до 30% годишно
Автор: Екип Burgas24.bg 12:38 / 19.12.2022Коментари ()429
©
Повишение на потреблението, пълни заведения и много резервации за празниците- такава е равносметката в периода преди коледните и новогодишните празници, направена пред БНР от  кредитния консултант Тихомир Тошев.

"На този черен петък похарчихме с 30 млн. лева повече, отколкото миналата година. По Коледа и Нова година също ще се похарчат доста повече пари“.

На другия полюс обаче са  хората с ниски доходи, отбеляза той.

"Тези, които имат малко или никакви спестявания и ще изкарат една бедна Коледа. Инфлацията изяде голяма част от покупателната им способност.  Те са засегнати повече от инфлацията. Няма да могат да купят и това, което са можели през миналата година“.

Трябва да си направим бюджет за коледните и новогодишните разходи, посъветва кредитният консултант.

"Да не се забравят по-високите сметки през януари. Не е нужно да прекаляваме със скъпите покупки и подаръци“.

Онлайн пазаруването стана много популярно още по време на пандемията от ковид и си остава такова, въпреки повишените цени за доставките, посочи Тихомир Тошев.

"Възможността да намериш различни стоки, при това на добри цени, ще продължава да блазни“.

По-добре е да не купуваме стоки на изплащане, защото има оскъпяване от 15 до 30% годишно, посъветва той.

Тошев напомни, че за българина жилището е голям приоритет.

"Много хора, които имаха по-големи спестявания, решиха да ги спасят, когато започна войната в Украйна. Те излязоха на пазара на недвижими имоти, за да купуват. Това доведе до ръст в цените – с около 15% за първите 6 месеца“

Другата причина, която мотивира покупката на жилища в България, е, че оставаме с едни от най-ниските лихви по ипотечните кредити в цяла Европа, обясни той.

"Започнаха да се покачват през октомври, но незначително. През следващата година този плавен процес ще продължи, но не очаквам да отидем на нивата в страните около нас. Предвиждам около 3.5-4% догодина“.

Засега кредитирането не  е засегнато от процесите, които се случват около нас, посочи още кредитният консултант.

"Тази година се поставя нов рекорд по отпуснати ипотечни и потребителски кредити от съществуването на кредитен пазар в България. Ръстовете са доста сериозни – с почти 28% при ипотечните и около 15% при потребителските. Ниските лихви са сред мотивиращите фактори. Очаквам интересът да се запази и през следващата година“

Тошев обясни, че има и ръст в търсенето на бързите кредити.

"През последните 3 месеца  той е значителен. За хората с ниски доходи е все по-трудно да вържат бюджета си до следващата заплата. Проблемът е, че те забравиха колко скъп продукт е това. Много са тези, които изпадат в невъзможност да ги обслужват, когато изтеглят по-голяма сума. Има ръст и на лошите бързи кредити. Съветвам хората да не прекаляват. Суми над 500 лева не трябва да се теглят като бърз кредит“.

Над 90% от спестяванията на българите са в левове и няма нужда те да бъдат обменяни в евро, посочи Тошев.

"Няма риск да държим спестяванията в левове. Ако ги обменим сега, ще платим такса. Това ще стане автоматично през 2024 година, когато трябва да влезем в еврозоната“.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Suvet-Po-dobre-e-da-ne-kupuvame-stoki-na-izplashtane-zashtoto-ima-oskupyavane-ot-15-do-30-godishno-1502508
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.