 © Burgas24.bg |  | Появилата се информация в руски медии за продължаване на проекта Бургас-Александруполис отново разбуни духовете в морския град. В интервю пред ИТАР-ТАСС руският министър на енергетиката Александър Новак съобщава за това, че Руско-българската междуправителствена комисия ще разгледа на 7 и 8 април проекта за строителство на петролопровода.Споразумението за строителството на "Бургас-Александруполис" бе подписано през май 2007 г. и предвиждаше изграждането на 285 км линия за транзит на петрол от Бургас до гръцкия град на Егейско море Александруполис, като целта бе заобикаляне на турската територия и Босфора.
Заради това, че няма гарантирани количества петрол за пренос и заради изключителната опасност за околната среда през декември 2011 г. кабинетът "Борисов" се отказа от участие в проекта. Възобновяването на темата обаче предизвиква притеснения в Бургас, съобщава Екип нюз.
"В Бургас ще се случи това, което не дай си, Боже става в Украйна, в момента в Киев. Защото ние вече нямаме нерви. Бургас каза не на тоя глупав проект, защото това е най-големият залив на българското Черноморие. Ако стане един разлив, един танкер скъса котва и се удари отсреща във Форос, 100 години това море не може се почисти. Край на туризма, край на риболова и на всичко. Бургас остава на сухо", казва Манук Манукян.
Притеснени са и хотелиерите в най-големия черноморски курорт у нас - Слънчев бряг. И призовават много внимателно да се обсъдят вариантите, ако все пак се стигне до строеж на тръбата.
"Ако е вътре в морето, тъй като теченията са много сериозни и може да замърси абсолютно цялото ни Черноморие и да застраши туризма като цяло. Затова казваме, че ако се реализира някакъв такъв проект, трябва изключително да се внимава къде ще бъде разтоварвано горивото, защото трябва да пазим нашия туризъм, който е едно основно перо в нашата икономика", смята Георги Николчев.
От общината в Бургас са категорични, че промяна на становището им против проекта няма да има.
"Мнението на бургазлии не се е променило.То беше ясно изразено още през 2009 година и то е категорично против изграждането на нефтопровода Бургас-Александруполис", каза заместник-кметът Атанаска Николова.
Общината призова правителството да излезе с официално становище, след изказването на руския енергиен министър Александър Новак.
"В комуникация сме и с кметовете в останалите общини да излезем със съвместно запитване до правителството и съответно отново да изразим нашето становище като местна власт", добави Николова.
Еколозите са по-крайни
"Ако трябва, ще настояваме за втори референдум, тъй като първия път не успяхме да направим 50+1 процента. С нас са също Несебър, Поморие, Созопол", казва Манукян.
Още в петък инициативния комитет "Да спасим Бургаския залив" ще се събере, за да обсъди бъдещи действия. |