 © |  | Пари за ремонт на класни стаи не бива да се събират от родителите. Това обаче е срещана практика в бургаските училища. Средствата се харчат за пребоядисване, циклене на паркет, нови пердета или за допълнителна охрана. Често обаче зад това не стоят директорите на школата, а родителите на учениците. Така се стига до ситуацията, в която майки буквално рекетират майки. Дори и част от родителите да не са съгласни и да изпитват трудност при набавянето на исканите левове, са принудени да се включат в "дарителската акция". Най-малкото, за да не бъдат одумвани.
"Ремонти като боядисване, подмяна на чинове, неща които са в рамките на поддръжката на училището, са ангажимент на неговото ръководство. Директори, които си позволяват да събират суми от родителите на учениците, за осъществяване на ремонтни дейности, подлежат на наказание. Не бива да се искат пари от децата", посочи пред Burgas24.bg зам.-кметът по образование в Община Бургас Йорданка Ананиева.
Тя добави, че много често родителите сами са инициатори на събирането на средства. "Нямам нищо против дарителството като форма за подпомагане на училището. Но то е доброволен акт - който желае да даде", посочи тя. |