© | | Инвестиции, растящи печалби и цени. Това предвижат бизнес плановете на ВиК дружествата в страната за 2017 - 2021 г. Те бяха публикувани на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и въз основа на необходимите приходи, заложени в тях, ще бъдат определени цените на водата, които потребителите ще плащат в следващите пет години. Предложенията на компаниите в шестте най-големи града на страната са за поскъпване на водата от 3 до 32% до 2021 г. Председателят на регулатора Иван Иванов обаче коментира, че тези предложения няма да бъдат одобрени в този размер, тъй като повишението на цената на водата не трябва да е скокообразно.Кой колко ще инвестира
Най-големите инвестиции в сектора логично се падат на "Софийска вода", която е най-голямото ВиК дружество в страната. От компанията планират да вложат за петгодишния период 190.7 млн. лв. Най-много средства ще бъдат насочени към рехабилитация на водопроводната и канализационната мрежа, както и в два броя пречиствателни станции за питейна вода. От бизнес плана става ясно, че компанията има намерение да изразходва изцяло собствени средства (както и останалите компании), макар че вече има два дългосрочни заема. Единият от тях е с остатъчна стойност от 36 млн. лв. към 2017 г., а до 2021 г. трябва да бъде изцяло погасен. Другият, на стойност 71 млн. лв., пък още не е изразходван, се вижда от данните.
На второ място по размер на инвестициите се нарежда ВиК - Бургас, което има намерение да инвестира 102 млн. лв. Вероятно това е и причината за увеличението на цената до 2021 г. с близо 30%, което е близко до поисканото увеличение в София.
В Пловдив инвестициите ще са доста по-скромни - 30 млн. лв., като те също ще бъдат със собствени средства. Най-много от тях ще бъдат използвани за водоснабдителните услуги. Във Варна размерът на инвестициите е 28 млн. лв., а в Стара Загора - 18.7 млн. лв.
Нарастващи печалби
Наред с инвестициите и увеличението на цената на водата ВиК дружествата залагат в бизнес плановете си и растящи печалби. Така например "Софийска вода" предвижда печалбата й да се увеличи от 35.4 млн. лв. през 2016 г. до 56.7 млн. лв. през 2021 г., което е увеличение от почти 50%.
За пловдивското дружество очакваната печалба е доста по-скромна, като за 2016 г. то дори очаква загуба от 257 хил. лв. За 2021 г. очакваната печалба е размер на 2.5 млн. лв. Във Варна размерът на очакваната печалба е сходен. В Бургас очакванията са печалбата им да се увеличи от 3.3 млн. лв. през 2016 г. до 8.9 млн. лв. в края на петгодишния период.
Социална поносимост
В големите градове прогнозираната цена е под определения праг на социална поносимост, над който цената не може да се повиши. Най-голяма е разликата в София, където през 2021 г. компанията предлага цената на водата да струва 3.12 лв. за кубичен метър с ДДС, а социално поносимият праг е 6.37 лв. За сравнение - в Пловдив цената на водата през 2021 г. може да струва 2.69 лв., а прагът е 3.88 лв. В някои по-малки градове дори и сега цената е достигнала своя праг, което означава, че тя няма как да се повиши въпреки нуждата от инвестиции.
Източник: в.Капитал |