Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Новости в агрономията: Pop-up разпръсквачи за градината
Автор: Екип Burgas24.bg 12:53 / 27.02.2018Коментари ()3569
©
Капковото напояване и различните видове разпръсквачи за поливане се използват най-често за поливане на тревен чим - при изграждане на зелени спортни площи или озеленяване на градини. В зависимост от големината на площта, можете да избирате между два основни вида - роторни и pop-up разпръсквачи.

Pop-up системите се изграждат подземно и са изцяло скрити. При започване на напоителния процес разпръсквачи излизат над земята и разпръскват водна струя, а след завършването на поливния цикъл отново се прибират. Именно заради това "изскачане" системата носи името Pop-up. Този вид поливна система е идеално за напояване на по-малки тревни площи и такива с неравен терен. Височината на разпръсквачите варира между 2 и 12 см. Най-често, използваната височина е 6 см. От опит може да посъветваме да не използвате разпръсквачи с височина 2 см, защото създават проблеми и дори и на окосена трева изкачащата глава може да блокира.

Ако предпочетете роторен разпръсквач винаги прилагайте следното правило: налягането на водата в роторната глава винаги трябва да надвишава разстоянието (в крачки) между поставените роторни разпръсквачи. Например, ако желаете да поставите разпръсквачи на 30 крачки една от друга, налягането в роторната глава трябва да бъде над 30 PSI. За да сте сигурни, че поливната система ще работи възможно най-ефикасно, ние съветваме да осигурите дори повече налягане. С 45 PSI ще компенсирате загубата на налягане в тръбите и вентилите между източника на вода и пръскачката. Или това означава с най-малко 15 PSI повече от измереното в крачки. Роторните разпръскват струя, която се върти в кръг от 0 до 360 градуса, а радиусът на пръскане, който покриват е от 8 до 15 метра.

Типът почва определя нуждата й от напояване. Някои изискват по-често напояване заради бързо охлаждане и изпаряване на водата, други задържат голямо количество влага и не трябва да се прекалява с поливането. Обърнете внимание и на самия терен - дали зелената площ не се намира на склон с висок отток, което ще попречи на водата да се задържи равномерно и навсякъде. Ветровитите места от своя страна не са особено подходящи за pop-up разпръскватели, защото има голям шанс вятърът да отвее водата от пръскачката и да не позволи на почвата да се напои добре.

Разпръсквачите за градини стават все по-полярни у нас, благодарение на високите изисквания към фермери и земеделски производители, за качествени био и еко продукти.



Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Novosti-v-agronomiyata-Pop-up-razpruskvachi-za-gradinata-777562
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.