103-годишна българска учителка: Учила съм половината град – децата, майките им, че и бабите им

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
11:28 / 01.11.2022
581
103-годишната Райна Николова Жекова е родена на 8 септември 1919 г. в Ловеч. Съпругът ѝ Иван Жеков е починал преди повече от десет години. Семейството има двама сина, единият сега е лекар в Самоков, а другият не е сред живите. Имат четирима внуци и трима правнуци. Някои от тях са пръснати по света, една от правнучките живее в Брюксел, а един от внуците е морски капитан. Самата Райна е кръстена на прабаба си, разказва bTV.

През 1955 г. Райна Жекова започва като учител по български език и литература, а по-късно и като директор в ловешкото училище "Васил Левски“, където работи до своята 55-годишнина.

"Старостта не е хубаво нещо, но спомените поддържат духа ми. Няма по-хубава професия от учителската. Учила съм половината град – децата, майките им, че и бабите им. Имам 35 години стаж из ловешките села и дори в Македония. Сградата в Ловеч, преди да стана директор, беше спалня на момчетата от Езиковата гимназия, ние я направихме училище. Учителската професия поддържа духа на човека високо и го държи млад винаги“, разказа 103-годишната жена.

За своя 100-годишен юбилей през 2019 година Райна беше удостоена с почетен медал на Община Ловеч. Отличието е по повод дългогодишната ѝ педагогическа дейност в издигането на престижа на Ловеч в областта на образованието.

Жизнена, с буден ум и ясни спомени възрастната дама редовно взима книги от библиотеката, за което преди време беше наградена като читател на 2019 година от Регионалната библиотека "Проф. Беньо Цонев“. Тогава кметът на града Корнелия Маринова ѝ подари луксозно издание на романа "Време разделно“, а тази година я зарадва с няколко издания, сред които книга за Ловеч с пощенски картички, за да може бившата учителка да се върне в младостта си.

И днес Райна не спира да общува с литературата и да решава кръстословици. Активността ѝ включва още плетене, телефонни разговори с внуци и правнуци, както и чести срещи с приятели.

За своята любов към книгите жената разказва: "Чета от много малка, първата ми книга беше "Златното ключе“ от Ангел Каралийчев. После в ловешката библиотека попаднах на бат Иван, така му казваха всички, фамилията не помня. Той беше елегантен мъж, винаги с костюм. Поисках му да прочета "Мадоната на спалните вагони“ (любовен роман от Морис Декобра, издаван през 30-те години на 20-ти век.), но той ми каза, че за тази книга съм още малка. Започна да ми препоръчва заглавия от Емил Зола, от Джон Голсуърти, от американската литература. И когато стигнах до "Мадоната“, тя вече не ми направи голямо впечатление след онова, което вече бях чела.“

Виж коментарите (1)

Още по темата (49):
01.11.2023 Георги Бърдаров: Голяма част от съвременните будители не желаят да афишират и да придобиват публичност
01.11.2023 Асен Александров: Или сме лицемерни, или сме превъзбудени, но в третото десетилетие на XXI век трябва да вземем важно решение
01.11.2023 Иван Гранитски: Трябва ни едно разтърсване - като земетресение от девета степен по скалата на Рихтер
01.11.2023 На празничния 1-ви ноември: Бъдещи будители за учителската професия 
01.11.2023 Йотова откри паметник на Васил Левски в Тараклия
01.11.2023 Ива Дойчинова: Имаме нужда от съвременни будители, за да можем да вярваме повече
Още новини от Национални новини:
Цената на агнешкото: От 17 до 28 лева за килограм, но засега!
Утре: Теглят номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за...
Архитектурният шедьовър на България, в който може да видите лика ...
Борисов категоричен: Преговори между ГЕРБ и ПП-ДБ може да има, но...
Има ли причина да се притесняваме за цените на горивата по празни...
Кой лъже за ваксините срещу коклюш?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).