Министерският съвет разреши на днешното си заседание да бъде предоставена дерогация от чл. Зж, параграф 1, чл. Зи, параграф 1 и чл. 5к, параграф 1 от Регламент на Съвета (ЕС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
С дерогацията се разрешава АЕЦ "Козлодуй“ да сключи договор за обществена поръчка с избран изпълнител, съгласно приложение към днешното решение. Централата ще може да внесе от Русия продукти от желязо и стомана, необходими за изпълнение на договора, изброени също в приложения към днешното решение.
Основен приоритет при експлоатацията на АЕЦ "Козлодуй“ е поддържането на най-високо равнище на техническа и ядрена безопасност, радиационна защита, безопасни и здравословни условия на труд, както и опазването на околната среда. Гарант за ядрената безопасност и безаварийното електропроизводство са регулярните доставки на елементи и части от проектанти, конструктори и производители на монтираното в централата оборудване. Тъй като голяма част от системите и оборудването в централата са с руски произход, някои от договорите за доставки на стоки, свързани с надеждната и безопасна експлоатация на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй“, са сключени или се налага да бъдат сключени с руски изпълнители.
АЕЦ "Козлодуй“ е единствената атомна централа в България и е най-големият производител на електрическа енергия в страната. Тя осигурява повече от една трета от националното годишно производство на електроенергия. Това, заедно с високата експлоатационна безопасност и надеждните доставки на електроенергия, определя нейната роля като ключов фактор за стабилността на националната електроенергийна система и за енергийната сигурност на страната.
АЕЦ "Козлодуй" ще внася от Русия продукти от желязо и стомана
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |
Майката на Николай Златков: Не виждам как педофилът и убиец Калуш...
19:12 / 15.02.2026
Имотен експерт: Ако някой реши да купува жилище сега, разликата с...
18:13 / 15.02.2026
Бойко Борисов: С Делян Добрев не сме имали разногласия
18:13 / 15.02.2026
Новите водещи на сутрешния блок на bTV: Ние се сравняваме с нас и...
18:14 / 15.02.2026
Майката на Калушев: Синът ми говореше за смъртта и искаше да не с...
18:12 / 15.02.2026
Делян Добрев проговори, каза дали напуска ГЕРБ
16:23 / 15.02.2026
Актуални теми
Зареждане ...

16:39 / 04.02.2026
1259



Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.