Ако сте решили да напуснете Норвегия и да се приберете в България, не забравяйте да си върнете надплатените данъци

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:42 / 10.05.2023
1795
Хиляди туристи посещават Норвегия всяка година. Любуват се на пейзажите, на скалистите фиорди, опознават планините, карат ски. Българите харесват страната, но доста от сънародниците ни я посещават, не само заради природните ѝ забележителности, но и за да печелят пари. Норвежките градове Сандефиорд, Трондхайм, Берген, Тромсьо и столицата Осло привличат най-голям поток от работещи българи. Ако и вие работите там, сезонно или дългосрочно, напомняме ви, че когато се върнете в България, или в края на финансовата година, ви очаква паричен подарък. За да го получите, трябва да представите някои документи и да попълните данъчна декларация.

Възможност за възстановяване на данъци от чужбина

Ако сте работили в Норвегия и сте платили на държавата задължителните данъци, след края на финансовата година или при завръщането си в България можете да се възползвате от възможността да възстановите надвнесени данъци.

Възстановяването на данъци от чужбина е правен процес, регламентиран от данъчните закони и разпоредби. Той ви помага да си върнете пари, които ви принадлежат. Фирмата RTTAX, която се занимава именно с възстановяване на данъци от чужбина, твърди, че българите получават обратно средно 5822 норвежки крони, т.е. около 1006,19 лв. Важно е да знаете, че размерът на възстановените данъци се изчислява индивидуално за всяко лице, като се вземат предвид получените доходи, платените данъци, периодът на работа и приложените облекчения. Сумата за възстановяване варира според вашата конкретна ситуация. За да разберете по-лесно как се случва възстановяването на данъци от чужбина, нека първо се запознаем с данъчната система на Норвегия.

Данъчна система в Норвегия

Данъчната система в Норвегия е прогресивна. Това означава, че колкото повече печелите, толкова по-висока е данъчната ви ставка. Данъците обикновено се плащат върху получените доходи и придобитите активи. Размерът на данъците обаче може да се намали според финансовите ви задължения. Например изплащане на заем или издръжка на семейство в България.

Служителите на компании не се грижат сами за плащането на данъци. Всички необходими данъци, в зависимост от размера на получаваното възнаграждение, се удържат от заплатата им и се плащат от работодателя. Задължение на служителя е да се снабди с данъчна карта и да я предаде на работодателя си, за да може  данъците да се разпределят и изчислят правилно. Ако тази карта не бъде представена, то фирмата трябва да удържи до 50% от данъците от заплатата на служителя и да плати на държавата. Въпреки че има възможност надплатената сума да се възстанови през следващата година, по-добре е да се погрижите предварително за всички необходими документи.

Какви са удръжките ви може да разберете от фиша за заплата, който получавате. Пазете фишовете си, те са доказателство за платен данък върху доходите.

От 2019 г. в Норвегия е въведена опростена данъчна система

В началото на 2019 г. беше въведена фиксирана, опростена система на данъчно облагане в размер на 25% за чуждестранни служители, които работят и живеят в Норвегия временно. Важно е да знаете, че тя не дава възможност за възстановяване на надплатени данъци. Те се възстановяват само ако данъците са платени съгласно традиционната данъчна система. Възможно е да промените данъчната си карта от 25% на редовна. За това могат да се погрижат фирми, предоставящи услуги за възстановяване на данъци от чужбина. Промяната на данъчната карта ви позволява да възстановите надплатените суми в зависимост от обезщетенията, на които имате право.

Възстановяване на данъци от Норвегия

Данъците от Норвегия могат да бъдат възстановени за не повече от 4 предходни години. Ако не успеете да си върнете надвнесените суми през този период, надплатените данъци ще отидат в норвежкия бюджет и повече няма да можете да ги възстановите. Обикновено възстановяването на надплатените суми отнема между 3 и 6 месеца, но срокът може да се удължи, ако не предоставите всички необходими документи или попълните декларацията си неправилно. За да сте сигурни, че възстановяването на данъци от Норвегия ще протече бързо и безпроблемно, погрижете се предварително за всички необходими документи.

Списък с необходимите документи:

1. Копие на документ за самоличност – паспорт или лична карта.

2. Формуляр Arsoppgave от всички работодатели. Ако не разполагате с него, вземете последния си фиш за заплата. (Получавате го заедно със заплатата си.)

3. Формуляр Skattemelding (ако имате такъв) – всеки служител го получава в края на март от норвежката данъчна инспекция.

4. Известие за данъчна оценка Skatteoppgjor – този формуляр не е необходим, ако не сте работили до края на годината. Документът Skatteoppgjor се изпраща от норвежката данъчна инспекция след края на годината.

5. Копие от Skattekort (карта за приспадане на данъци). Всяко лице, работещо в Норвегия, трябва да притежава този документ. Той съдържа Fodselsnummer – идентификационен номер (D-number).

Ако не разполагате с един или повече от документите, изисквани за възстановяване на данъци от чужбина, не се отказвайте. Първо, можете лично да се свържете с бившите си работодатели или с норвежката данъчна служба, за да съберете всичко необходимо. Ако не искате да правите това или се притеснявате от езиковата бариера, потърсете помощ от фирма-посредник. Срещу заплащане, специалистите по възстановяване на данъци от чужбина ще уредят липсващите документи, ще попълнят данъчната ви декларация и ще се погрижат да получите обратно всички пари, които ви се полагат.

В Норвегия, ако са изпълнени определени условия и са представени допълнителни документи, можете да възстановите и детските надбавки (Barnetrygd), надбавките за гледане на дете (Utvidet Barnetryg) за предходните 3 години и допълнителните надбавки за разведени родители.

Възстановяване на данъци от Норвегия, Германия, Великобритания и др.

Възстановяване на данъци след работа в чужбина е възможно не само в Норвегия, но и в много други страни по света. Най-важното е държавата, в която работите, да е сключила с България споразумение за избягване на двойното данъчно облагане. Хубавото е, че страната ни има такова споразумение с цели 68 държави, сред които най-популярните дестинации за българските емигранти са Великобритания, Украйна, Беларус, Германия и Норвегия. Ако скоро сте работили в чужбина, не отлагайте и разберете дали страната, в която сте били, е включена в списъка на държавите, подписали спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Диана Русинова: Тази пътна маркировка не решава проблема
Политолог: Много по-важно е мнозинството какво ще реши, тоест упр...
Децата, пили вода с белина във Варна, са в добро състояние
Европейската комисия лаконична за референдума за еврото
Скоро няма да видим хубаво време
Противници на еврото и негови защитници се събраха на два протест...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).