БАБХ: ЕК наложи забрани за движение на дребни преживни животни извън България заради огнище на чума 

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
20:23 / 07.05.2025
374
Във връзка с усложнената епизоотична обстановка в Европа по отношение на болестите шап по чифтокопитните животни, шарка и чума по дребните преживни животни, и Африканска чума по свинете, БАБХ регулярно и своевременно информира всички заинтересовани страни - браншови организации, областни управители и Сдружението на общините в Република България, с цел достигне на актуалната информация до животновъдите чрез кметовете на населените места. 

От началото на 2025 г. е налице влошена епизоотична ситуация на територията на Съюза по отношение на болестта шап по чифтокопитните животни. На 10.01.2025 г. в Германия е регистрирано огнище на шап по чифтокопитните животни, което е първото регистрирано в страната от 1988 г. насам и първото от 2011 г. на територията на ЕС. Регистрирано е и в Унгария и Словакия. 

Към момента в България няма констатирани случаи на шап. 

От 2024 г. е влошена обстановката и по отношение на болестите чума по дребните преживни животни и шарка по овцете и козите в Румъния и Гърция, а през ноември 2024 г. беше констатирана и в гр. Велинград. От септември 2024 г. до януари 2025 г. огнища бяха констатирани и в южната част на България, като засегнати бяха обл. Ямбол, обл. Стара Загора, обл. Хасково и обл. Сливен. След три месеца без епидемични прояви на болестта шарка по овцете и козите, през месец май е констатирано ново огнище на заболяването в обл. Хасково. Епизоотичният процес продължава да се развива и в Гърция понастоящем. И двете болести са ендемични в Турция. 

В Румъния са наложени забрани от Европейската комисия (ЕК) за движения на дребни преживни извън границите на страната дo 30 септември 2025 г. Идентични мерки са налице и за Гърция до 31.10.2025 г. 

Поради неприключено огнище на чума по дребните преживни животни в България,  ЕК наложи забрани за движение на дребни преживни извън страната дo 30.09.2025 г. 

В България се прилага Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите, която включва и надзор за трансграничните болести шап по чифтокопитните, шарка по овцете и козите, чума по дребните преживни. Програмата предвижда активен надзор чрез ежемесечни клинични прегледи в обекти за едри и дребни преживни животни на извадков принцип, базиран на оценка на риска в шестте южни гранични области на страната – Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград. Освен това се извършва вземане на проби за лабораторни изследвания на всеки три месеца. 

С оглед на така описаната ситуация с посочените заболявания, БАБХ апелира стопаните за незабавно подаване на информация в случай на възникнало съмнение за наличие на болести.

Виж коментарите (0)

Още по темата (44):
20.12.2024 Как чумата по животните рефлектира върху икономиката?
20.12.2024 Животните от заразеното стадото в Карнобатско са поставени под възбрана
19.12.2024 БАБХ: Чума по овцете има, но животните няма да бъдат евтаназирани
19.12.2024 Костадин Костадинов: Двоен стандарт в земеделието унищожава българските
стада
19.12.2024 Ново огнище на шарка по овцете
19.12.2024 България ще бъде санкционирана за огнището на чума във Велинград
Още новини от Национални новини:
Виждали ли сте го? Ням следа от 16-годишния Виктор
Бойко Борисов с поздрав към новия папа
Можем ли да се лекуваме в България, ако се осигуряваме в друга ст...
Учители и родители протестират пред МОН заради новия предмет "Доб...
Дъждовете не си отиват, но в Бургас ще е доста топло
Мощна буря с градушка удари част от България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).