Балтийските държави спират достъпа на руснаци до ЕС

Автор: Иван Христов
Коментари (1)
14:35 / 07.09.2022
800
Членовете на Европейския съюз Литва, Латвия и Естония са постигнали принципно да ограничат влизането на руски граждани, пътуващи от Русия и Беларус, съобщиха техните външни министри в сряда, цитирани от Reuters.

Трите балтийски държави очакват забраната за влизане да влезе в сила до средата на септември, след като получи официално одобрение от националните правителства, съобщи латвийският външен министър Едгарс Ринкевичс.

"През последните няколко седмици и месеци преминаването на границата от руски граждани, притежаващи шенгенски визи, драстично се увеличи. Това се превръща във въпрос на обществената сигурност, това е също въпрос от морален и политически характер“, заяви той на пресконференция в Литва.

Страните ще върнат всички руски граждани с визи за влизане в Шенгенската отворена гранична зона. Изключение ще се прави за хуманитарни и семейни причини, шофьори на камиони, дипломати.

Директните полети между Русия и ЕС бяха отменени, след като Русия нахлу в Украйна през февруари, оставяйки малко възможности за руснаците да пътуват в Съюза.

Схемата ще бъде първата по рода си в Европейския съюз. Естония има по-мека забрана от 18 август, забраняваща влизането само на руснаци, притежаващи шенгенски визи, издадени от естонските власти.

Финландия, която също граничи с Русия, не се присъединява към забраната поради правна несигурност относно това дали може да откаже достъп на руски граждани с шенгенски визи, издадени от други европейски държави, поясни финландският външен министър Пека Хаависто на брифинга.

"Можете ли всъщност да отмените всички принципи на Шенген? Това в момента все още не е ясно“, каза той.

Виж коментарите (1)

Още по темата (248):
01.04.2025 По-евтин газ през април!
28.02.2025 По-висока цена на природния газ за март
27.08.2024 Над 178 млн. лева е платила държавата авансово на три фирми за разширяването на капацитета на "Чирен"
30.07.2024 Запазва се тенденцията за намаляване производството на твърди горива в
България
10.07.2024 Бивш енергиен министър: Добре че България заведе съдебен иск срещу "Газпром" за 400 млн. евро
16.02.2024 Експерт: Цената на парното е двойно по-висока от тази, която трябва да
плащаме!
Още новини от Национални новини:
17-годишният убиец на Магдалена настоява за постоянен арест
Сливенският митрополит с литургия в Бургас, посветена на жените х...
КАТ няма да ни глобява за определени нарушения
Ще се сбъдне ли прогнозата за 50 лв. за килограм череши?
Баща на загинало в катастрофа момиче: Седем години по-късно все о...
Напусна ни легендарен български музикант


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).