Бензинът чупи нов рекорд

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (11)
09:05 / 13.08.2012
1606
Цената на най-масовия бензин А 95 удари нов антирекорд вчера. Литър от горивото достигна до безпрецедентните досега 2,71 лв. по бензиностанциите на гръцката верига "Еко Петролиум". Повишение има и при дизела, но въпреки това той остава с 3 ст. по-евтин от бензина.

Новата цена на масовото гориво е с 1 стотинка над рекорда, поставен на 21 март т.г. Тогава за една нощ големите вериги продаваха А 95 за 2,70 лв./л, но още на сутринта го намалиха. Същата нощ и дизелът скочи на 2,73 лв./л, но на сутринта бе направена корекция надолу до 2,69 лв./л.

С изключение на "Еко" големите вериги вчера задържаха досегашните си цени до късния следобед и при тях литър от А 95 се продаваше срещу 2,64- 2,68 лв. Компаниите обаче прогнозираха, че при тях също ще има промяна и най-вероятно рано в понеделник ще сменят цените.

Поскъпването е заради скок при горивата на едро от рафинерията "Лукойл Нефтохим" в събота. Преди повече от месец компанията спря да публикува цените си на едро в интернет.

"Бензиностанции "Еко" формират цените към крайни клиенти на пазарен принцип и според пазарните тенденции", коментира Георги Деянов, финансов и административен директор на "Еко България".

"Увеличаването на цените на едро се очакваше заради промяната на световните котировки. В момента дружествата работят с нисък марж и е нормално да има поскъпване", коментира търговският директор на "Петрол" Иван Костадинов. Той обясни, че не може да коментира новата висока цена на "Еко Петролиум", но очаква бензинът да поскъпне и по другите вериги най-късно до ден-два.

"В събота един от големите играчи на пазара на едро вдигна цената и ние утре ще правим рекапитулация", каза Станимир Смилков, търговски директор на "Ромпетрол".

Проверка установи, че в момента на бензиностанциите на "Лукойл" А 95 и дизелът са най-евтини и струват съответно 2,67 лв. и 2,64 лв. за литър.

Поскъпването на горивата е следствие от повишените цени на петрола на световните пазари от средата на миналата седмица. В петък обаче международният тренд се обърна и нефтът тръгна надолу. Така американският суров петрол падна с 90 цента до 92,47 долара за барел, а сортът Брент - до 112,95 долара за барел.

Източник: в. "Труд"


Виж коментарите (11)
Още новини от Национални новини:
Екатерина Петрова: 1/3 от храната, с която си храним, зависи от п...
Ако имам спестени над 10 000 лева и те не са в банка, как мога да...
Никога не яжте банани на гладно!
МВнР на Украйна: Руснаците изразиха неприемливи за нас позиции
Росен Плевнелиев: Всяка една държава, която е в еврозоната, е по-...
Смилен Вълов: Бизнесът страда от недостиг на работна ръка


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).