Българите, работили в чужбина, губят над 9.3 милиона евро годишно

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
10:50 / 25.05.2021
675
Българите, които са работили в чужбина през 2020 година, и след това са се върнали в страната, са "забравили“ да си приберат общо над 9.3 милиона евро от надвнесени данъци. Причините са няколко:

неинформираност, че има опция да им бъдат върнати надвзети данъци;

страх, породен от митовете, че връщането на данъци лишава човека от други социални добавки и облекчения, както и от възможност да работи в чужбина;

притеснения, че процесът е свързан с твърде много бюрокрация и административни спънки.

Как може да се спре тази загуба на милиони

Според Росен Ковачев – управителят на българския клон на RT Tax, една от най-големите фирми за връщане на надвнесени данъци в Европа – стъпките са няколко.

Повече информация за правата на работещите в чужбина

Емиграционният поток от България към други страни в Европа не секва вече десетилетия, въпреки това много хора не знаят, че имат законно право да си поискат парите от надвнесени данъци. Важно е да се провеждат информационни кампании по темата. Така 4 милиона евро ще се върнат отново в България, при хората, които имат нужда и са работили за тях. 

Ето каква е системата:

работите в чужбина и плащате данъци върху доходите си;

в края на финансовата година или в момента, в който прекратите трудови правоотношения с работодателя си, подавате данчъна декларация в съответната страна;

данъчните преглеждат предоставените данни; ако отчетат надплащане на данъци, имате право да кандидатствате за връщане на надвнесената сума. Ако не, тя остава в държавата, в която сте работили.

Митовете подклаждат страхове и пречат на работещите в чужбина да си искат това, което им принадлежи по закон. Затова би било полезно да се правят разяснителни кампании – хората трябва да знаят, че възстановяването на данъци не им пречи да използват други социални гаранции и облекчения, да работят в чужбина или да получават пенсия в съответната страна. Става въпрос за връщане на надвнесени данъци върху доходите. Те нямат нищо общо със социалното осигуряване.

Всеки, който работи законно в чужбина, има законно право да си поиска надвнесените суми, както и да се възползва от всички социални гаранции и права, които му предлага съответната държава.

Професионална помощ при кандидатстването за възстановяване на данъци

Всеки българин, работил законно в чужбина, може да кандидатства сам за възстановяването на данъци върху доходите. Повечето хора обаче се притесняват, че това е свързано с много бюрокрация и административни спънки.

Истината е, че подаването на документите не е особено трудно. Опитът обаче показва, че повечето хора се сблъскват с проблеми след кандидатстването, които значително забавят получаването на сумата или изцяло възпрепиятстват връщането ѝ.

Затова ви препоръчваме да се обърнете към специалисти по събиране на данъци. Те могат да ви помогнат дори да нямате всички необходими документи, с тях ще получите парите си по-бързо и ще платите комисиона чак след като дължимата ви сума от надвзети данъци е при вас.

Престанете да пропускате възможности. Върнете си парите, за които сте работили и които ви принадлежат.

 


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Архитектурният шедьовър на България, в който може да видите лика ...
Кой лъже за ваксините срещу коклюш?
Банкери предупредиха за лихвите по депозитите
Бойко Борисов: Всеки документ се пращаше на Лена да провери дали ...
Делян Добрев: Всеки път, когато са ме викали в кабинета на Пеевск...
Димитър Главчев се отказва от 9 100 лв. заплата като външен минис...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).