Чорбанов за ваксините срещу COVID-19: Един огромен експеримент

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
09:04 / 16.03.2021
1187
В имунологията 1 + 1 никога не е 2. Първото правило, което беше нарушено бе, че се направи масова имунизация в условията на пандемия. Вирусът търси перфектен начин да заобиколи ваксината. Това заяви проф. Андрей Чорбанов от Института по микробиология към БАН в предаването "Лице в лице“ по БТВ.

"Правилото на една ваксина е да защитава. Започнете ли масова ваксиниране - вирусът мутира. Това показват изследванията", обяви експертът.

Той даде пример с Израел, където има зелени зони без пандемия в палестинските територии. Те използвали ваксината на "Пфайзер“.

На въпрос защо ваксината на "Астра Зенека“ дава толкова странични ефекти, микробиологът заяви: "Ваксините преминаха в движение, защото нямаха време да преминат през всички етапи. Правителствата поеха един голям риск с решенията си“.

"Ваксината на "Астра Зенека“ е на основата на един друг вирус. С аденавируси ние се срещаме непрекъснато. За да избегне имунният отговор, фармацевтичната компания използва вирус от шимпанзе. Явно организмът на хората реагира по-остро. Целият проблем е, че притиснати до стената от пандемията, ние експериментираме с много неща", обобщи проф. Чорбанов.

Въпреки това той посъветва хората, които се страхуват или са в рисковите групи, да се ваксинират. "Ако човек е здрав и няма никакви здравословни проблеми, по-добре да не го прави. Защото при него рискът от опасна инфекция е по-голям“.

"Това е един огромен експеримент, който се следи от учените. Това даде възможност на науката да напредне бързо. Надяваме се, че бъдещите ваксини ще бъдат много по-ефикасни и безопасни“, заяви проф. Андрей Чорбанов. Според него мерките не са ефикасни, защото хората не ги спазват.

Според него правило на всяка една ваксина е да защитава превантивно, т.е. една група хора се имунизира с нещо, то се появява в един момент и те са защитени. Когато обаче вирусът се движи между тях и един е болен, друг е само позитивен, трети не реагира и в този момент започнем масова ваксинация, предизвикаваме мутационен натиск върху вируса.

"Някои от последните версии са, че част от новите мутации са в следсвтие на имунизацията и затова доста хора се разболяват", каза още имунологът.

"Имунизационният препарат на "АстраЗенека" е по-различен тип ваксини, при която ваксиналният елемент е друг вирус и в този слуай е вирус от шимпанзе", обясни проф. Чорбанов.

Според него именно заради това след имунизирането с "АстраЗенека" сме свидетели на по-остри странични реакции.

"Целият проблем е, че притиснати до стената от пандемията, ние импровизираме в много голяма степен със страшно много неща и това води до много нежелани реакции", каза имунологът.

По думите му никога в световната история не е имало толкова много ваксинирани хора накуп и това е огромен експеримент.

"Смятам, че около 20% от хората в България искат да се имунизират - не повече, защото се страхуват", добави Чорбанов.

По думите на имунолога антителата срещу COVID-19 не значат нищо и нямат смисъл.

"Вие сте защитени, защото имате клетки, които ви защитават и когато антителата изчезват, клетките продължават да ви защитават с години. Най-краткото време, за което се създава имнутит, е около година", обясни проф. Чорбанов.

Виж коментарите (1)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Национални новини:
Справедливост след тежки катастрофи: Ще има ли по-бързо правосъди...
Служебният министър на туризма каза ще има ли поскъпване на шезло...
Баташката "Св. Неделя" - църквата на страданието
Василев отговори на Борисов: Нека да видим програмата му и ще гов...
Цената на агнешкото: От 17 до 28 лева за килограм, но засега!
Утре: Теглят номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).