Д-р Бацелова: Добрата хигиена е задължителна, за да се предпазим от ентеровирусите

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
12:37 / 01.08.2023
439
Ентеровирусите са много често срещани през летния сезон. За да се предпазим от тях, задължителна е добрата хигиена, особено на ръцете. Това каза епидемиологът д-р Христиана Бацелова в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“.  

Ентеровирусите могат да се предават по въздушно-капков път, т.е. да бъдат вдишани при кихане и кашляне от болния, но много често заразяването става чрез замърсени ръце, храна и вода. Затова е много важна личната хигиена. "Ако няма достъп до вода, да се използват дезинфектанти. Много важно е хората да внимават много къде се хранят, какви хранителни продукти и откъде се купуват, да внимават как са приготвени и съхранявани продуктите“, посъветва д-р Христиана Бацелова.  

Епидемиологично рискови места през лятото са обектите за хранене, тъй като ако не се спазва добра хигиена, има риск клиентът да бъде заразен с вируси или бактерии, обясни специалистът. "Обикновено, когато се консумира храна, която е контаминирана с бактерии, те са се размножили в достатъчно голямо количество и тогава обикновено симптомите са до няколко часа, защото има много голямо количество бактерии и те веднага водят до реакция на организма. Такива са например стафилококовите хранителни отравяния. Вирусите не могат да се размножават извън човешкия организъм и е необходимо малко повече време, за да се размножат и да предизвикат симптоматика. При вирусния хепатит А например има 45 дни инкубационен период“, обясни д-р Бацелова.  

Рискови групи са децата и по-възрастните хора. Обезводняването при чревни инфекции при децата става много бързо и рискът от полиорганна недостатъчност е сериозен, предупреди тя. "Затова е добре още при първите симптоми да се потърси медицинска помощ, било то консултация с общопрактикуващия лекар или някой, който в момента би могъл да консултира родителите“, посъветва епидемиологът.   

Комарите също могат да бъдат преносители на болести и затова е важно да използваме репеленти. Западнонилската треска рядко се диагностицира – обикновено при по-тежките случаи, когато пациентите биват хоспитализирани.  

Опасност от остри инфекциозни заболявания има и в планината, предупреди специалистът. "Заболяването хеморагична треска с бъбречен синдром се предава от диви гризачи чрез контаминирана от тях вода и храна. Апелирам хората, които посещават такива райони, да са много внимателни относно това къде съхраняват храната си на къмпинг или палатка – да е винаги в метални или дървени кутии. Винаги да консумират вода само от сигурни водоизточници, които са обособени като такива, и в никакъв случай да не пият вода от рекички, поточета и езера, колкото и да им изглеждат бистри. Рискът от това заболяване е изключително висок, особено в Родопите“, обясни д-р Бацелова.  

Харитина Агопян

Виж коментарите (0)

Още по темата (1106):
05.02.2024 Цените на чадърите и шезлонгите на плажа скачат нагоре!
30.11.2023 Кои туристически дестинации у нас са предпочетени от европейските туристи
21.10.2023 Лятото май няма намерение да си тръгне, плажът на Бургас се напълни
14.10.2023 Кадрите не са от Египет, а от Слънчев бряг: 14 октомври, 14:40 часа
11.10.2023 Късметлия намери часовник за 300 000 лева на централния плаж на Слънчев
бряг
10.10.2023 Настояват за нов регламент на системата олинклузив
Още новини от Национални новини:
Догодина пътуваме от и до морето с частни влакове на българска ко...
70% от анкетираните родители на деца с аутизъм са ставали обект н...
България и САЩ започват автоматичен обмен на данъчна информация
Пеевски защити българското духовенство, обвини Русия в опит за на...
Сериозни разлики в температурите през юни
КЗП: Бъдете особено отговорни при покупката на детски стоки!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).