Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Д-р София Ангелова: Никотиновите рецептори при пушачите, които отказват цигари, достигат до нивото на непушачите до края на третия месец
Автор: ИА Фокус 12:26 / 31.05.2024Коментари (0)1120
©
Тютюнопушенето е болест, зависимост. Пушачите имат нужда от помощ и ние сме готови да помогнем. Това каза д-р София Ангелова – пулмолог и председател на Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания в предаването "Цветовете на България" на Радио "Фокус".

Национално проучване на Националния център по обществено здраве към Министерство на здравеопазването от 2021 г. показва, че 39,4% от българите пушат. За сравнение средното ниво в Европа е 18,4%. По последните данни на "Евростат" от 2023 г. България е на първо място в Европа по пушене, посочи д-р Ангелова.

Според нея фактор за нарастващите проценти на пушачите у нас е стресът. "В първите минути цигарата въздейства върху централната нервна система успокояващо и тонизиращо, защото се отделя допамин – хормона на удоволствието и щастието. Но той много бързо се изчерпва и настъпва желание за нова цигара", обясни специалистът.

Доказано е, че един пушач, който пуши 20 цигари дневно, за една година отделя 100 грама смола в околната среда. "Тази смола попада във вътрешния интериор на домовете, на работните места, на колите. Тази смола се десорбира дълго време в годините и този третичен дим пречи на непушачите и на децата", обясни д-р Ангелова.

Статистиката сочи, че 41% от мъжете в България и 46% от жените пушат бездимни цигари. Електронните цигари обаче не са по-малко вредни, тъй като те са тютюневи изделия, подчерта специалистът. "Тютюнът, който е натъпкан в тях, дими в резултат на нагрятата до 330 градуса жичка, докато в горащия край на цигарата градусите са 684. Независими изследвания показаха, че летливите органични въглеводороди от бездимните цигари, които попадат в дихателната система, са същите като в конвенционалната цигара и вредят по същия начин. Съставките са същите, но концентрацията е по-ниска. Промените върху дихателната система, върху самата белодробна тъкан са същите", обясни д-р Ангелова.

Електронните цигари съдържат пропилен гликол и глицерин в пълнителите. "Когато те се поддадат на термогенната деградация при нагряване на батерията, е доказано, че се отделя акролин, който е много силно токсичен за дихателната система, и формалдехид – много силно токсичен за нервната система. Ако при първите дръпвания от електронната цигара се отделят 0,46 микрограма акролин, в края на пушенето към 10-та минута те са 8,7 мг. Колкото повече се нагрява батерията, толкова повече са токсичните вещества. Образува се и пропиленов окис и глицидол, които имат канцерогенен ефект", обясни експертът.

Някои вейпове съдържат синтетични вещества, наподобяващи тетрахидроканабинол, който влияе върху централната нервна система.

Електронните устройства са популярни най-вече сред млади хора между 25 и 35-годишна възраст, отбеляза д-р София Ангелова.

Наргилетата също се употребяват от много млади хора. Те съдържат същите токсични вещества като при цигарата. "Но обемът дим, който поемат пушачите на наргиле, е равен на обема дим на 100 изпушени цигари. Проучване от американски медицински институт доказа, че токсичните вещества не се филтрират от водата, а попадат директно в белите дробове и водят до увреждане на белодробната тъкан", обясни пулмологът.

Тютюнопушенето вреди върху всички органи в човешкото тяло, подчерта тя. "Като започнем от космите на главата с т.нар. тютюнева алопеция и стигнем до Болестта на Бюргер с опадането на пръстите на краката. Няма орган, през който да не минава тютюневият дим или парите от електронните устройства. Белият дроб е в много тясна връзка със сърдечносъдовата система – изключително вредно въздействие върху кръвоносните съдове, върху стомашно-чревния тракт и мозъчносъдови болести. Рискът пушачите да заболеят от мозъчносъдова болест е 82%, защото никотинът свива кръвоносните съдове", поясни София Ангелова.

За да откаже цигарите, човек трябва да е силно мотивиран. "Не да пробва, не да очаква хапче или магическа пръчка, а да влезе в борбата. В тази борба ние сме помощниците. Важно е да насочиш своето съзнание, че след три дни или на рождения ден на твоето дете ще спреш да пушиш. Има медикаменти, с които можем да задоволим рецепторите. Ако подавате на организма това количество, което е необходимо, за да не развиете абстинентния синдром, тогава ще ви бъде много по-леко. Никотинзаместващите медикаменти помагат да прескочите трите дни, след това трите седмици и да стигнете до трите месеца. Изследвания с хроматография са показали, че никотиновите рецептори при пушачите, които отказват цигари, достигат до нивото на непушачите до края на третия месец. Затова в тези три месеца има опасност да запалите отново цигара", обясни пулмологът.

Калина СВЕЖИН








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Олимпийски игри в Париж 2024
Хороскоп за деня
Лято 2024
Гръмна склад за фойерверки край Елин Пелин: Има пострадали!
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: