Дариткова: Ковид е предизвикателство, но коя здравна система в Европа проработи?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
20:29 / 19.11.2020
1600
Системата работи на пълни обороти, нека да не се изтъкват тези нелицеприятни примери с починали пациенти по стълбите на болниците. Лекарите заслужават уважението, които им отдавахме през пролетта.

Сега всички трябва да са максимално мобилизирани. Моите колеги трябва да знаят, че не можем да се справим, ако не поемем своята отговорност, заяви в телевизионно интервю председателят на парламентарната група на ПП ГЕРБ

д-р Даниела Дариткова.

"Коя здравна система в Европа проработи? COVID-19 се оказа предизвикателство за далеч по-развити и финансирани здравни системи от нашата. В момента нашата система работи така, че максимален брой пациенти да получат необходимото лечение. Сега не е времето да говорим за реформи", допълни д-р Дариткова и призна, че като провал на управлението отчита все още липсващото електронно здравеопазване.

Относно заповедта учениците от 5-и до 12-и клас да седят с маска по време на час, д-р Дариткова опроверга информациите, че по този начин се понижава кислородното съдържание на кръвта. На въпрос за осигуряването на кворум с карантинирани депутати председателят на ПГ на ГЕРБ посочи, че нямат друга възможност, тъй като колегите им от БСП и ДПС отказват да участват в дейността на Народното събрание.

"Те не влизат в пленарна зала сутрин, а само за няколко гласувания, за да си осигурят надницата. Конституционния съд ще се произнесе, но така или иначе приехме решение, защото има такава техническа възможност. Това е допустим вариант в рамките на извънредната епидемиологична обстановка", обясни д-р Дариткова.

Тя отговори дали е възможно и у нас да бъде наложен локдаун, както направиха редица държави от Западна Европа.

"Доста динамично се обсъжда ситуацията в страната и се следи, така че да се реагира своевременно. Направихме тотално затваряне пролетта, защото не познавахме вируса, но след това видяхме, че по този начин не може да се преустанови разпространение му. Разбира се, мерките могат да станат доста по-силни, когато болниците вече не могат да се справят с притока на пациенти", разясни Дариткова.

"Трябва да бъдем достатъчно отговорни, защото личната ангажираност на всеки е важна. Носенето на маска предпазва възможността да се срещнеш с вируса. Трябва да сме много гъвкави с мерките и да внасяме успокоение у пациентите, тъй като това е заболяване, което познаваме вече по-добре и лекуваме по-добре", заяви в заключение тя, цитирана от Блиц.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Национални новини:
Външно с важно предупреждение след ракетни удари на хутите срещу ...
Арестуваха боса Пешо Калашника в "Студентски град"!
Ботьо Ботев за убийството в Хасково: Възникнал е скандал между Ив...
Детето, хвърлено от мост в Луковит: Мъжът ме преследваше с малка ...
"Нашият реаниматор е направил всичко необходимо": Директорът на б...
Община Поморие: Няма нефтени разливи по плажовете


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).