Деца, родени в райони с мръсен въздух, рискът да развият астма след 20 години е с 50% по-висок

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
14:11 / 16.01.2025
964
Влиянието на мръсния въздух върху човешкия организъм е изключително силно и негативно. Това каза пулмологът д-р София Ангелова в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.  

При дни с мъгла твърдите частици, отделени при изгаряне на твърдо гориво, се свързват с водните частици и тогава се формират фините прахови частици. "Частиците от 1 до 2,5 микрона проникват по-дълбоко в дихателните пътища, а ултрафините частици под 1 микрон могат да попаднат чрез алвеоло-капилярната мембрана в кръвообращението и от там да окажат влияние на почти всички органи и системи“, обясни д-р Ангелова.

Фините прахови частици имат краткосрочно и дългосрочно действие. Често се наблюдава сълзене на очите и кашлица, защото те дразнят горните дихателни пътища. При хора с повишена реактивност на дихателната лигавица може да се наблюдава и задух, изброи пулмологът.

Най-рисковата група в дни с висока концентрация на фини прахови частици са децата, тъй като техните дихателни пътища са къси, дихателната им система е недоразвита и токсичните частици проникват много бързо и лесно в белия дроб. "Проучвания са доказали, че деца, които живеят близо до магистрали и са подложени на въздействието на фини прахови частици, около 50% по-често боледуват от остри респираторни инфекции. При деца, родени в райони с мръсен въздух, рискът да развият астма след 20 години е с 50% по-висок“, посочи д-р Ангелова.

Фините прахови частици влияят и върху имунната система. "Проучвания показват, че се потискат макрофагите, които са част от белите кръвни клетки. Затова в такива условия по-често се боледува от пневмонии и остри респираторни инфекции. Когато имунната система е слаба, тя допуска вирусите и бактериите да се развихрят“, обясни д-р София Ангелова.

Дългосрочното излагане на мръсен въздух води до продължителен оксидантен стрес и отделяне на много свободни радикали. "Те влияят на отделните клетки и върху ДНК в клетката, т.е. водят до израждане. Когато хората живеят в такива условия продължително време, могат да отключат и рак на белия дроб“, поясни пулмологът.

В дни с мъгла и завишени нива на фините прахови частици престоят на децата навън трябва да бъде ограничен, заяви д-р Ангелова. Хронично болните и бременните – също. Тя препоръча носенето на шал пред устата или маска. "Особено работещите навън хора, които извършват и физическа дейност и тези токсични вещества проникват по-дълбоко в дихателните пътища, трябва да слагат маски“, подчерта тя.

Д-р Ангелова препоръча в периодите със силно замърсяване на въздуха да се увеличи приема на антиоксиданти – плодове и зеленчуци, или добавки.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4):
26.02.2025 Мръсен въздух в почти цялата страна 
31.01.2025 Внимание! Мръсен въздух в няколко града у нас днес
03.01.2025 Пулмолог: Ограничавайте излизането навън, когато въздухът е мръсен
21.12.2023 Сандов: Все още имаме проблеми с качеството на въздуха в градове от
страната
Още новини от Национални новини:
България участва в най-големия благотворителен маратон в света
Домашните пантофи: Естетика срещу хигиена. "Чехли за гости? Не, б...
Прокуратурата разследва смъртта на детето, което издъхна напът за...
Проф. Румяна Коларова: Успешността на това правителство не бива д...
Експерт: Голяма подигравка с потребителите е да се замразява месо...
Доходите на най-бедните 20% от българите са точно 7 пъти по-ниски...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).