Добрите новини за шофьорите ще са факт още тези дни

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:19 / 11.12.2023
1834
Петролът поевтинява и за последните близо шест месеца достигна до най-ниското си ниво. На международните пазари цените паднаха под 80 долара за барел.

"В рамките на месец ще видим намаление на цените на колонките поради факта, че търсенето в световен мащаб на горива е паднало значително. Говорим за над 10%, което е около 20 ст. надолу", заяви пред Bulgaria ON AIR Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.

"На някои по-малки бензиностанции виждаме цени под 2,50 лв./л за бензин и за дизел. В момента и двете горива са с близка цена. Ще виждаме едни по-добри цени до края на годината", прогнозира Хаджидимитров.

По думите му през ноември и декември потреблението на горива е по-ниско. Всички доставки до новогодишните празници се правят до края на октомври или до средата на ноември, за да бъде наред всичко с логистиката. Според него хората не пътуват толкова много не само в България, но и в Европа, и в света, а това може да е червена лампичка за приближаване на криза.

На въпрос, ако "Лукойл" продаде активите си в България, ще се отрази ли това на цените на горивата, Хаджидимитров отговори, че една продажба на петролната компания няма как да промени пазарната цена. 

"Не се определят цените от това кой ще бъде на власт или кой ще бъде собственикът", каза Хаджидимитров.

"Дерогацията свърши работа основно за компанията, за която беше направена, но не и за по-ниски цени - разликата беше 10-15 долара на тон, това е 2-3 ст. Няма как да се получат тези 76 ст. Има производствени разходи и заплати. Това беше измислена цифра, хвърлена в пространството", коментира той. 

По думите му в края на 2024 г. по европейска директива трябва да увеличим акцизите, това означава близо 30 ст. увеличение на цените на колонките.

"Почти навсякъде цените ще бъдат под 2,70 лв./л за дизела и под 2,60 лв./л за бензина. Газта ще се увеличи с 5-6 ст. до края на месеца", прогнозира Хаджидимитров.

Виж коментарите (0)

Още по темата (212):
30.01.2025 24 компании са проявили интерес към "Лукойл"
30.01.2025 Обсъждат съдбата на "Лукойл"
29.01.2025 Икономист: Смяната на собствеността на "Лукойл" и кой ще бъде новият собственик е от огромна важност за националната ни сигурност
20.01.2025 "Лукойл" обявява днес кандидатите за купувачи на рафинерията в България?
19.01.2025 Експерт: Рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" трябва да е държавна
17.01.2025 ПП внася законопроекти за такса върху руския газ и за решаване на проблемите с биодобавката в бензина
Още новини от Национални новини:
Патриарх Даниил: Нестинарството е езически обичай
Габриела, която победи рака: Искам да вярвам, че това не е присъд...
Росен Желязков е в Рим за среща с Джорджа Мелони
Фрапираща разлика: Очакваната продължителност на живота варира от...
Хампарцумян: Все още има проблеми с бедността, които трябва да се...
Ивелин Михайлов: Получихме сигнал за 140 устройства за диктуване ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).