Доц. Ангел Кунчев: Ако в класа има болно дете от COVID-19, останалите минават в онлайн обучение

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (6)
19:59 / 11.10.2023
2074
Има повишение на заболеваемостта. Преценката зависи от това с какво сравняваме – ако сравняваме със ситуацията от януари или февруари 2022 г., то нищо особено не се случва. Тогава имахме 1800 на 100 000 души заболеваемост. Сега е 55 на 100 000, разликата е огромна. Няма драматизъм, няма я пресата върху здравната система. Всичко това остана в миналото, надявам се. Това заяви доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор пред NOVA.

Относно въпроса дали е отпаднала карантината и при положение, че заболяването преминава по-леко, той поясни: "Ние като специалисти предложихме, при този начин на протичане на заболяването, да отпадне карантината. Министерски съвет го прие и изпрати към парламента предложение в началото на септември - тъй като това е свързано с промени в Закона за здравето. За съжаление, във връзка с изборите виждате, че с тази едномесечна ваканция нещата се отлагат във времето".

По думите му е очевидно, че от края на август е започнало повишаване на броя на болните. "Но в повечето случай болните не се нуждаят от болнично лечение. Към момента в тази повишаваща се заболеваемост имаме към 400 души настанени за лечение в цялата страна и под 30 настанени в интензивни сектори, които наистина са в животозастрашаващо състояние", добави той.

За допълнителните мерки въведени от РЗИ-София в училищата той коментира, че това не ново решение. "Такъв филтър във всички учебни заведения, и най-вече за малките в яслите и градините, винаги е имало. Той е много важен, не само за това заболяване, но и за респираторни инфекции, грип и различни шарки. Деца със симптоми на заболяване не трябва да бъдат допускани до училищния процес, в детски градини или ясли", каза доц. Кунчев.

Той обясни, че ако сега в даден училищен клас има болно дете от COVID-19 класа трябва да премине в онлайн обучение, а семейството подлежи на карантина. "Броят на контактните лица зависи от интензивността на контакта".

Докато грипът се очаква да стане активен към края на годината и ще достигне епидемични нива, най-вероятно през януари и февруари, COVID-19 се очаква да бъде най-активен през ноември. "Ваксина може да си направи всеки, който желае да се предпази. Обаче за хората във високите възрастови групи, над 65 г., и особено за тези с някакви хронични заболявания е ключово важно. Те са най-рисковия компонент", заяви доц. Кунчев.

Виж коментарите (6)

Още по темата (14365):
09.05.2024 Flirt е новият вариант на COVID-19
09.05.2024 Деца събират пари за съученичка, загубила родителите си в пандемията от COVID-19
08.05.2024 Изтеглят COVID ваксината на "Астра Зенека" в световен мащаб, причината е интересна
07.05.2024 Два нови щама на COVID-19, може да се усъмните за тях заради 10 грипоподобни симптома
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
Още новини от Национални новини:
Анна-Мария е новата Царица на розата 
Специалисти настояват за промени в шофьорските курсове
Обмислят нови обезщетения при пенсиониране
България е в челото по ръст на туристи в Европа
Техническа грешка на матурата по БЕЛ
"Хайде", "боя", "ерген" са с чужд произход


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).