Драстичен скок на челядинката: Скача най-малко с 30 лева от полето до пазара

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:24 / 19.05.2024
1684
Драстичен скок има челядинката от полето до пазара. Килограмът от вкусната и най-масова гъба тази година е с два лева по-скъп – ако миналата година се купуваше от берачи за осем лева, сега е десет. Но до сергията, независимо дали на пазар или върху кашон на земята, гъбата поскъпва няколко пъти, съобщава "Телеграф“.

Проверката на медията установи, че масово продавачите по тротоарите предлагат челядинките в разфасовки от кофичка кисело мляко, като за нея искат по десет лева.

Разфасовки

По 29,60 лева в търговската мрежа се продава килограм замразени челядинки, които след размразяването се спихват и стават много по-малко. По 24 лв. върви килограмът в друга мрежа от магазини, но там челядинката се предлага в пакети от по две и половина кила и не се дели. В Казанлък килограмът е 10 лв., във Велинград и Пазарджик - 12 лв., а в Кюстендил – от 15 до 20 лв. По магазините има и разфасовка от 125 грама пресни гъбки за 8,69 лв.

Покрай дъждовете реколтата от челядинки в момента е много богата. Повечето търговци рекламират стоката като набрана в екологично чист район, но както и при копривата никой не знае дали стоката не е откъсната в най-прашния участък до магистралата, така че се препоръчва гъбите да се мият добре, особено ако ще се сушат или замразяват, а не са за непосредствена консумация.

Данък

В края на април на второ четене в пленарната зала депутатите запазиха алтернативния данък за берачите на диворастящи гъби и трюфели. Предложението на ГЕРБ и ДПС той да отпадне беше подкрепено от 98 народни представители (на ГЕРБ, ДПС и ИТН), но 102 гласуваха против (ПП-ДБ, "Възраждане“ и "БСП за България“). 

Ексминистърът на финансите Асен Василев пък обясни, че алтернативният данък бил въведен след четиримесечни разговори с берачи на гъби и трюфели и фирми, които се занимават с изкупуване и износ. Той изтъкна, че приетото с гласуването на държавния бюджет за 2024 г. законодателство включва пенсионно и здравно осигуряване на 4-часов работен ден за берачите на гъби и така 50 хил. души "излизат на светло“.

"От една страна, се запазват данъчните постъпления, от друга страна – имаме 50 хил. души, които са осигурени – здравно и пенсионно“, каза Василев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (545):
03.05.2025 Шефът на една от най-големите борси у нас каза дали ще паднат цените на плодовете и зеленчуците
19.04.2025 Българските плодове станаха жертва на климатичните промени
18.04.2025 Цените на яйцата без промяна: Поскъпват основни храни, плодове и зеленчуци
15.04.2025 Шефката на КЗП: Има разминавания между обявените цени на етикети и брошури, и цените, които плащат българите на касите!
03.04.2025 Цени на пазара: Връзка лук и по килограм домати и картофи – 40 лева
29.03.2025 Производители казаха какво оскъпява българското сирене
Още новини от Национални новини:
Причините черешите у нас да струват 50-60 лв. за килограм и от къ...
Почина Милена Атанасова
България е изпратила 39 сигнала за опасни стоки към Safety Gate. ...
Крушунските водопади - райското кътче на броени минути от Ловеч
Очите - пещерата, дело на майката природа, която всеки трябва да ...
Колко ще ни струва трапезата за Гергьовден и накъде вървят цените...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).