Държавен служител: Загубите са ми около 400 лева на месец

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (3)
09:52 / 21.01.2025
992
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Те са организирали и подписка във всички синдикални структури на национално ниво. Работещите в държавната администрация са лишени от тази добавка към заплатите си от 2012 година и на практика не получават допълнителен процент върху основната работна заплата.

Минко работи като главен експерт в Община Бургас от 17 години. От 2012 година не получава пари за стаж и изчислява загубите.

“На мен лично загубите са ми около 400 лева на месец. Примерно аз имам 35 години стаж и би следвало да имам 35% клас. Върху една средна заплата примерно от 2000 лева се получават доста пари", коментира пред БНТ гл. експерт в Дирекция “Здравеопазване, претенция и социални дейности" към Община Бургас Минко Коев.

“Беше им отнет класа преди 12 години от прословутия тогава министър Симеон Дянков с обещанието, че няма да губят от това, че им взимат класа, което беше толкова елементарно. При основна заплата 933 лв. “клас прослужено време" е 67,18лв. За 12 месеца се губи 806 лв", обясни председателят на КТ “Подкрепа" - Бургас Иван Костадинов.

Класът се индексира всяка година на база на година трудов стаж. Ощетени са държавните служители, които работят по трудово правоотношение в институции като НОИ, Инспекция по труда и Бюрото по труда.

“Те сами си плащат осигурителната тежест-данъци, всичко те си плащат от брутния трудов доход, който имат, което означава, че те са абсолютно ощетени", обясни Иван Костадинов.

В ход е подписка, разпространена във всички синдикални структури.

“Включиха се всички държавни служители, които са наши членове и които не са. Включиха се от най-различни други структури и браншове, които пък солидарно искат да подкрепят своите колеги от синдикалната организация. Искат да се отстрани тази несправедливост и тази неравнопоставеност между държавни служители и такива, които са по Кодекса на труда", обясни секретарят на СРС “Подкрепа" - Бургас Антония Тодорова.

Подписката ще бъде изпратена до всички отговорни институции.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Мирослав Беляшки се сдоби с обвинение
Подгответе се: По-скъпо ще ни струва почивката в Гърция тази годи...
Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вмес...
Мъж загина на АМ "Хемус" тази нощ
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).