Една компания доминира на хранителния пазар в България, по-голяма е от всички останали, взети заедно

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:32 / 23.02.2025
6178
Lidl и Kaufland са най-големите вериги супермаркети в България, като всяка от двете има по над 2 млрд. лв. оборот към 2023. Същевременно и двете принадлежат към немската група Schwarz и макар да са с отделни брандове и структури, споделят общ собственик. Заедно с още две немски компании - Rewe - собственик на Billa, и Metro, както и българската Фантастико, те доминират българския пазар за търговия на дребно с хранителни стоки. Няколко по-малки играчи като литовската Maxima с T Market или идващите от Унгария CBA заемат видим, но силно ограничен дял, пише в свой анализ "Землевеж". 

Този олигопол на няколко вериги не е нетипичен и за по-развити икономики. Така в Германия, сочена за пример с ниски цени и богат асортимент, едва 4 компании заемат почти целия пазар. От тях две - Edeka и Rewe, са в по-високия сегмент, а Schwarz Gruppe и Aldi са известни със своите дискаунтъри. Важно е да се отбележи, че намалената ставка на ДДС в Германия за хранителни продукти способства за по-ниски цени по административни причини, а по-големите мащаби позволяват по-ефикасна и съответно евтина дистрибуция.

За разлика от България обаче в Германия никоя от веригите няма по-висок дял от всички останали основни играчи, взети заедно (вижте инфографиакта, прикачена към галерията на новината)

У нас това е налице с големия дял на Lidl и Kaufland, който превишава общия на всички други значими конкуренти. Макар да са възможни само приблизителни и условни оценки на общия пазар за вериги супермаркети, Schwarz Gruppe вероятно владее около 1/2 от него.

Няма доказателства, че групата използва тази привидно монополна позиция, за да манипулира системно цени към потребителите или доставчиците. Освен това отделните организационни структури на двете вериги биха усложнили такъв процес. Въпреки това такава възможност хипотетично би съществувала при отсъствието на други достатъчно силни конкуренти, завършва своя анализ "Землевеж".

Виж коментарите (0)

Още по темата (544):
19.04.2025 Българските плодове станаха жертва на климатичните промени
18.04.2025 Цените на яйцата без промяна: Поскъпват основни храни, плодове и зеленчуци
15.04.2025 Шефката на КЗП: Има разминавания между обявените цени на етикети и брошури, и цените, които плащат българите на касите!
03.04.2025 Цени на пазара: Връзка лук и по килограм домати и картофи – 40 лева
29.03.2025 Производители казаха какво оскъпява българското сирене
29.03.2025 Продавач: Една маруля, връзка магданоз, репички, 1 връзка пресен лук и 1 краставица ви излиза около 7 лева - за една салата
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).