Експерт: Не е вярно, че българите ще изгубят спестяванията си след влизането в еврозоната

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (3)
09:06 / 19.02.2020
1333
"Вероятно заради изнесените социологически данни, че повечето хора са против влизането в еврозоната и искат запазване на валутния борд", така проф. Валери Димитров - преподавател по банково право, коментира заявеното от премиер Бойко Борисов, че само при пълен консенсус по темата за влизането ни в "чакалнята" на еврозоната ще се присъединим към нея.

Той обясни, че е бил част от работната група, която е подготвяла законопроекта за БНБ, свързан с въвеждането на валутния борд.  "Този режим се оказа удивително успешен и осигури здрави пари. Българите свикнаха със здрави пари - техните спестявания и наличности в лева са непоклатими, инфлацията е нищожна. Това беше смисълът", заяви професорът пред БНР.

Той заяви, че различните публикации, че цените ще се увеличат и спестяванията на хората ще се обезценят, са неверни слухове, които целят подвеждане. "Смятам, че хората се притесняват от отмяната на фиксирания курс", коментира Димитров.

По думите му твърденията на Стив Ханке, че след влизането на България в еврозоната българите ще загубят част от своите спестявания, не са верни. Проф. Димитров заяви, че България ще се появи на картата на глобалните инвеститори с влизането в еврозоната и решението за това е важен геополитически избор.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Военнослужещият Калоян Пантаджиев е загиналият моторист от катаст...
Предстои голяма промяна при сделките с имоти
Над 340 000 пенсионери в България продължават да работят на трудо...
Министърът на отбраната за скандала с F-16: Всичко започна от Рум...
Момчето, обвинено за убийството на Магдалена, остава в ареста
Ето как заподозреният за зверското убийство на Магдалена мести би...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).