Експерти: Бюджетът не е това, което ни се иска да бъде! Министерство на финансите е в капан

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
12:27 / 19.12.2024
1386
И парламентът, и Българската народна банка критикуваха проектобюджета за 2025 г., предложен от служебния кабинет. Финансовият министър Людмила Петкова и министър-председателят Димитър Главчев защитиха план-сметката, като обясниха, че са се придържали към предишен бюджет, писан от бившия министър на финансите Асен Василев. Темата по NOVA NEWS коментираха Атанас Кацарчев от КТ "Подкрепа", изпълнителният директор на Съюза за стопанска инициатива Михаил Кръстев и финансистът Любомир Дацов, който е и член на Фискалния съвет.

"Очевидно бюджетът не е това, което ни се иска да бъде. Отговорност трябва да се търси не само в настоящия финансов министър, но и в предишния. Отговорни са и депутатите, приели нормативните актове, които са залегнали в сегашния проектобюджет", заяви Кръстев.

"Министерство на финансите е в капан. Те имат нормативни актове за разходите, които трябва да бъдат изпълнени. От друга страна има поредица от грешки. Стигнахме до катастрофата, при която се чудим какво да правим, защото през последните години вдигахме разходите, без да ги обезпечим финансово с ясна политика за приходите", посочи Кацарчев. По думите му сега е ред някой да вземе политическото решение и отговорност какво се случва в държавата.

Дацов пък припомни, че от три години алармира, че финансовата политика на Асен Василев рано или късно ще доведе до бюджетен крах. "Това обаче не оправдава МФ, защото няма разлика от това, което то прави, и това, което Василев правеше. Една и съща методология, едни и същи действия", отбеляза финансистът. Според него Василев е виновен, че се е стигнало дотук, а финансовото ведомство – че не прави нищо, за да предотврати проблема.

Виж коментарите (0)

Още по темата (546):
01.05.2025 Добра новина за хората с просрочени задължения
01.05.2025 Държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие ще трябва да внесат 100% от печалбата си в хазната, реши правителството
01.05.2025 Цигарите поскъпват от днес
30.04.2025 Корнелия Нинова: Когато и да си тръгнат, ще е късно
30.04.2025 Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав ПВУ, заради който се чудим как да наредим бюджета
29.04.2025 Преди да се случи промяната в пенсионния модел, ето колко плащаме с днешна
дата
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).