Панелните жилища обикновено са по-евтини от новото строителство (особено тухлено). Това ги прави достъпна опция, особено за първо жилище или инвестиция.
Много панелни блокове са в добре устроени квартали – близо до транспорт, училища, детски градини, магазини и паркове. Старите панели често имат реални квадратури и удобно разпределение на стаите (без загуба на площ в коридори и т.н.). Изградена е инфраструктура - Канализация, електричество, паркинги, озеленяване – всичко вече е налично и обикновено добре поддържано.
Едно от основните предимства на тези апартаменти е, че обявената квадратура включва предимно реална жилищна площ, а не толкова общи части, както често е при новото строителство. Това означава, че купувачите реално получават по-просторни стаи и по-функционално разпределение в рамките на същата площ.
Недостатъците обаче не бива да се пренебрегват. Един от най-сериозните е по-краткият експлоатационен срок – около 50-60 години. При качествено саниране той може да се удължи с допълнителни 25-30 години, което прави санирането ключов фактор при покупка. Проблеми има също със звукоизолацията, енергийната ефективност, състоянието на общите части, асансьорните системи и управлението на етажната собственост.
"Важно е потенциалните купувачи да проучат дали сградата вече е преминала качествено саниране или дали има изгледи това да се случи. В противен случай, бъдещите разходи и затрудненото управление на сградата могат да се окажат значителни. От инвестиционна гледна точка, панелните имоти показват по-бавен темп на покачване на стойността с времето. Затова, макар да има ситуации, в които покупката на панелно жилище е оправдана, особено при добра локация и изгодна цена, в дългосрочен план и при равни други условия, монолитното строителство остава по-добрата алтернатива", каза за
Bloomberg TV Bulgaria Добромир Ганев, консултант по недвижими имоти и анализатор.
"Разбира се, съществуват и рискове. Не всички сгради са в добро състояние, затова е важно внимателно да се подбират конкретните имоти. Някои блокове са санирани и добре поддържани, с обновени общи части и поддържана етажна собственост. В такива случаи рискът е значително по-малък. Препоръчително е, преди покупка, да се направи обстоен оглед на сградата и жилището, както и консултация с компетентен специалист в областта на недвижимите имоти. Това ще гарантира по-информирано и сигурно решение за покупка", допълни го Снежана Стойчева, управител на Imoti.net.