Емануил Йорданов: Съдии, прокурори и следователи работят с доста некачествени текстове

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (2)
19:52 / 29.05.2024
1680
За бързото правосъдие е важно на първо място качеството на законите. За съжаление, в последните години се говори за съдебна реформа, а не се прави нищо. На практика съдии, прокурори и следователи работят с доста некачествени текстове, това пречи много на работата. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" адкокат Емануил Йорданов, който е и бивш министър на вътрешните работи.

Като проблем той отчете и липсата на добра организация в провеждането на наказателния процес: "Все пак във всяка една професия има хора, които работят по-добре, и хора, които работят по-зле, така че субективният фактор също играе роля. Със съжаление трябва да призная, че има моменти в които и адвокатите с действията си забавят процеса, понякога дори недобросъвестно", обърна внимание Йорданов.

Той подчерта, че забавеното правосъдие нанася вреди на целия процес и добави, че ефекта, който се постига е настройване на общественото мнение срещу съда. Йорданов добави, че при по-сложните дела е по-трудно нещата да свършат в кратки срокове

По повод делото за тежката катастрофа край Своге, което влиза в съда шест годни по-късно, той обясни, че в случая се предполага, че когато е свършило досъдебното производство би следвало да се призоват първо пострадалите и наследниците на загиналите хора: "Те имат право да се явяват и с адвокати за запознаване с материалите по делото, след това материалите се предявяват на обвиняемите и на техните адвокати, това са продължителни процедури. Особено когато става въпрос за обемисто дело е необходимо и повече време за запознаване с материалите. От там нататък, когато делото стигне в съда и започне разпита на свидетелите, разпитите понякога отнемат доста повече време. Съдиите са хора като всички нас и са доста различни, има съдии, които са в състояние за едно кратко време да разпитат свидетел, има други, които влизат в повече подробности, при които цялата тази дейност отнема много повече време. Предполагам, че делото е доста сложно и като факти и като неща, които трябва да се изяснят. По всяка вероятност е имало повечко експертизи, които също са довели до забавянето, като прибавим към това и връщането на делото на прокуратурата, заради процесуални нарушения е лесно разбираемо, че достигаме до подобен срок", коментира Емануил Йорданов.

Виж коментарите (2)

Още по темата (32):
18.10.2024 Разпитват свидетели по делото "Своге"
29.05.2024 Делото за тежката катастрофа край Своге влиза в съда шест години по-късно
09.02.2023 Съдът върна на прокуратурата за трети път делото за катастрофата край Своге
21.07.2022 Ново развитие в съда за тежката катастрофа край Своге при която загинаха 20 човека
25.08.2021 3 години след трагедията край Своге, виновни няма
25.08.2020 Днес се навършват две години от кошмарната катастрофа край Своге
Още новини от Национални новини:
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
Добра новина за хората с просрочени задължения
Иван Бакалов: Звъняха ми от Първо РПУ с чуждестранен номер с код ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).