Фармацевтичният съюз категорично против мобилните аптеки в малките населени места

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
14:59 / 19.03.2025
1001
Категорично против осигуряването на лекарства за малките населени места чрез мобилни аптеки е мнението на ръководството на Българския фармацевтичен съюз. По-добрият вариант е да се осигури транспорт за живеещите в малките или отдалечените населени места до общински център, в който има аптека, каза магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на съсловната организация, по време на дискусия за достъпа до лекарства, предаде БТА.

Дискусията е организирана от гражданска инициатива "Здравен барометър“.

По думите на Маринов наличието на една мобилна аптека ограничава избора на пациента, освен това не е регламентирано кой ще зарежда с лекарства мобилните аптеки. Мотив срещу мобилните аптеки е тоталната липса на контрол от страна на държавата, каза главният секретар на съсловната организация магистър-фармацевт Светослав Крумов. По думите му 99,2% от населението в страната имат достъп до аптека в рамките на 30 мин. и под един процент от хората действително нямат достъп до аптека. България е на предпоследно място по дигитална компетентност и на последно място по здравна култура, ще дойде време и за мобилни аптеки, но чак когато се изчерпат способите чрез Националната аптечна карта, добави той и припомни настояването на съсловната организация да се намали и броят на лекарствата, които се продават чрез вендинг машини.

Големият въпрос е законопроектът за вендинг машините да бъде променен, защото иначе държавата ще отпусне ресурс под предлог, че правим нещо добро, а машините след шест месеца ще бъдат празни, каза проф. Даниел Вълчев, създател на "Здравен барометър“. На хартия ще има навсякъде лекарства, а положението ще бъде по-лошо от сегашното, каза още той и допълни, че ако е проблем да има мобилни аптеки, ще се търси друг вариант за облекчаване на достъпа на хората до лекарства. В предложения законопроект се предвижда възможност държавата да субсидира откриване на аптеки в отдалечени населени места, както и вендинг машини за лекарства, разположени на видно място, ако лисва аптека.

Мобилни аптеки могат да се финансират и сега през стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, каза Снежана Димитрова, председател на Професионалното обединение на държавните служители. По думите ѝ  това предложение съвсем не е лошо и доста държави имат такава политика за селските си райони.

През 2023 – 2024 г. от българския аптечен пазар са изтеглени 313 лекарства заради ценови регулации и механизми за контрол на бюджетните разходи, каза д-р Петър Москов, бивш министър на здравеопазването. По думите му националните проблеми пред достъпа до лекарства са изтеглянето на медикаменти, липсата на законово уредено генерично заместване като държавна политика и липсата на ясни правила за прилагане на съществуващите регулации за паралелен износ.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).