Финансист: Еврото поскъпва сериозно, готови сме за него

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
22:35 / 06.05.2025
482
Българите държат 80 млрд. лв. под дюшеците, пише германският "Ди Велт".

"80 млрд. лв. - това е малко по-малко от половината Брутен вътрешен продукт (БВП) на страната и доста солидна част от спестяванията на гражданите. Твърде шокираща сума е, за да бъде взета на сериозно", коментира финансистът Борис Петров.

Неговите очаквания са да влезем в Еврозоната от следващата година.

"Насаждат се истерии, които са тотално нерационални. Не виждам никакви причини за драми, свързани с промени в поведението на домакинствата или във фирмите. В нашата страна хората са рационални. Много лесно могат да намерят местата, където цените са пазарни или конкурентни. Хората започват да се информират все по-настойчиво", каза Петров пред Bulgaria ON AIR.

Финансистът призова нашите политици да оставят на институциите да си свършат работата.

"Тези институции са независими, особено Европейската централна банка. България вече ще участва във вземането на решения, в дискусиите", подчерта Петров. 

Ще се отрази ли търговската война на България

По думите му България има късмет да се присъедини към силен съюз, защото общото разбиране е, че еврото е успешна валута. Според него част от европейските активи са убежище и това е една от причините еврото да поскъпва сериозно през последните два месеца на фона на ситуацията в САЩ.

"Търговската война се отразява негативно не само на Европа, но и на целия свят, включително и на Америка. Тръмп се стреля в крака. Европа има своя отговор - свободна търговия с останалите държави. Европа търси нови пазари за своята продукция", посочи гостът.

Финансистът е на мнение, че страната ни стои добре на конкурентната карта на Европа с все още ниски разходи за труд.

"България ще намери начин да се приспособи към предизвикателствата, защото е част от глобалната верига на доставки, в която Европа е водеща сила. Отговорът на Европа е много солиден и той касае вноса на американски услуги", обясни Борис Петров.

"Пенсионна реформа на България е необходима. Ако искаме да продължим със сегашния модел, трябва да облагаме с по-високи данъци. Трябва да мислим за затягане на данъчната ни политика. Възможен е и друг подход - как да стимулираме частните спестявания за бъдещо пенсионно осигуряване и това може би е по-смисленият подход, включително да помислим как да подобрим структурата на инвестициите на пенсионните фондове", посочи още Петров.

Виж коментарите (0)

Още по темата (672):
08.05.2025 БНБ с отговори на основни въпроси, свързани с въвеждането на еврото в
България
08.05.2025 Когато приемем еврото: Как ще се закръгляват цените?
06.05.2025 България в еврозоната: Ще трябва ли да подпиша нов договор с работодателя, за да ми плаща заплатата в евро?
05.05.2025 "Възраждане" отново внесе предложение за свикване на референдум за запазване на лева
05.05.2025 Петър Ганев за въвеждането на еврото и отражението му върху заплатите
05.05.2025 Кредитен анализатор: Сега банките заделят 12% от привлечените средства, държат ги като резерви в БНБ, за да не са свръхликвидни. Влезем ли в еврозоната, 12-те процента ще спаднат на 1%
Още новини от Национални новини:
Мощна буря с градушка удари част от България
Дъщеря, загубила баща си на пътя: Най-важното нещо е човешкият жи...
Настояват за по-високи здравни вноски
Ето как хакерите могат да получат пълен контрол над колата ви
Самоубиец лети със скоростта на самолет по АМ "Тракия"
Един от вицепремиерите бе натоварен с още задължения


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).