Финансов експерт: Банковите депозити са най-сигурните инвестиции, но носят нулева доходност

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (4)
11:16 / 12.02.2023
1102
Ако сме държали пари в банка през последната година, те са се обезценили с близо 17%, според данните за официалната статистика на НСИ.

 

В действителност ние сме обеднели с между 25% и 30% в зависимост от структурата на нашите разходи.

Банковите депозити са най-сигурните инвестиции, но те носят нулева доходност на своите притежатели, а инфлацията и увеличаващите се банкови такси и комисионни ги топят много бързо.

Ако все пак трябва да посоча по-сигурна инвестиция, освен депозитите, бих казал инвестиционно злато във вид на ликвидни кюлчета на популярна световна рафинерия. На следващо място са имотите и земеделската земя и след това са активи като взаимни фондове, акции и други, които са свързани с по-висок риск и по-голяма доходност.

Това заяви в интервю пред БГНЕС Стойне Василев, Председател на УС на Българска асоциация на личните финансови консултанти (БАЛФК).

През 2023 година се очаква поскъпването на стоките и услугите да се забави, но очакванията са инфлацията да се завърне към обичайните си нива от 3%-4% годишно след поне 2-3 години, посочи Василев. За да предпазим спестяванията си от допълнително обезценяване, е добре да помислим за инвестиране на свободните средства.

"Като най-познати активи в България, които са подходящи за защита от по-висока инфлация, са физическото инвестиционно злато и имотите. Вече има сравнително добре развит пазар на кюлчета и монети от жълтия метал“, отбеляза той.

Най-предпочитани са малките кюлчета от 1 грам (цена около 130 лева) до 10 грама (цена около 1 200 лева), както и монети като Кленов лист и Австралийско кенгуру. "Хоризонтът на държане на инвестиционното злато трябва да е минимум 5 години, за да запази то стойността на вложените в него средства", посъветва Василев.

Финансовият консултант отбеляза, че другият популярен актив са недвижимите имоти. Той обаче предупреди, че те изискват доста по-големи инвестиции и известен опит и знания при покупката и отдаването им под наем. Освен жилищните имоти, у нас са много популярни за инвестиране и гаражите, които са с доста по-ниски цени и имат лесна и евтина поддръжка.

Василев обясни, че освен златото и имотите, има и много други инвестиции, в които може да вложим спестяванията ни и да получим по-висока доходност при умерен риск. "На първо място това са взаимните фондове, които се предлагат от почти всяка банка у нас. Те инвестират в различни активи – акции, облигации, петрол, имоти и много други. Те са едни от най-достъпните инвестиции и срещу 50-100 лева на месец може да инвестираме в големи световни компании", уточни той.

Василев коментира и в какво е най-сигурно да се инвестира в момента. Колкото по-сигурна е една инвестиция, толкова и доходността от нея е по-ниска. "Банковите депозити са защитени от банките и са гарантирани от държавата и затова те ни носят почти нулеви лихви. Ако искаме да спасим спестяванията си от по-високата инфлация, ще трябва да поемем малко по-висок риск.

Това не означава, че останалите инвестиции са вид хазарт и само от късмета ни зависи дали ще сме на печалба или не. Ако изберем качествени активи и сме запознати с това как функционират те, какви плюсове и минуси имат, както и рисковете, свързани с тях, имаме огромен шанс те да са печеливши", обясни той.

Финансовата грамотност у нас е на средно източноевропейско ниво, като изоставаме значително от страните в Западна и Централна Европа.

"Това е едно от най-важните умения на 21 век, защото каквото и да работим, каквато и заплата да получаваме, ние работим с пари всеки ден и финансовата ни грамотност определя дали ще сме добре или ще имаме непрекъснато финансови проблеми.

По-ниската финансова грамотност и непознаването на инвестициите води до това, че домакинствата у нас държат близо 70 милиарда лева в банките на нулеви лихви. Дори само част от тези пари да се вложат в по-доходни активи, ефектът ще е огромен.

Разбира се, това се случва, но прекалено бавно и трудно", обясни той. Василев коментира, че има и добра страна на нещата, а именно че в интернет има много безплатни материали за умно управление на личните ни финанси и инвестиции. "Всеки българин с компютър или смартфон може да повиши финансовата си грамотност.

Има вече и много книги и видео курсове, написани и направени от българи, които са подходящи за ситуацията у нас. Трябват само малко усилия и свободно време", заяви Стойне Василев.

Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Проф. Чорбанов: Дано в понеделник да не бъде обявена епидемия, ка...
За седмица с металотърсач на плажа си купуваш телевизор
ПП-ДБ има готовност да преговарят с ГЕРБ за общо управление, но п...
Асен Агов: Евроатлантическите партии трябва да се съберат, защото...
Какво ще е работното време по празниците за "Кауфланд", "Лидл", "...
Как работодател заплаши с уволнение свой служител, само защото е ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).