Георги Захариев: До две-три години очаквам да можем да ползваме дигиталното евро

Автор: Рени Томович
Коментари (0)
14:48 / 29.03.2023
752
Дигиталното евро е следващата стъпка, естественият еволюционен механизъм, по който хората ще могат да се разплащат чрез всякакви дигитални устройства. Това каза Георги Захариев, главен изпълнителен директор и съосновател на Finance Academy в предаването "Човекът на фокус“ на "Фокус“. "Кога ще влезе виртуалното евро е технологичен въпрос. Според мен виртуалното евро ще се опитат да го въведат колкото се може по-бързо от политическа гледна точка и в същото време от административна гледна точка ще има колкото се може повече спънки. Така че това е някакъв баланс – политиката иска, а администрацията няма да може. Може би до две години, две години и нещо – три, бих заложил аз до момента, в който ще можем и ние самите да го ползваме.“

Дигиталното евро е равностойно на физическото, но с него ще може да се оперира само през нашия дигитален банков акаунт, гарантиран от ЕЦБ. Транзакциите ще минават през блокчейн технология, а не през междубанковите трансфери, които се случват в момента, обясни той. "Блокчейн в основата си е една от революциите за последните 12 години. Самата технология представлява децентрализация и автоматизирана валидация на това дали дадена транзакция се е случила. Това означава, че тази транзакция не може да бъде дублирана и открадната“, поясни Захариев.

Той подчерта, че криптовалутите сами по себе си са изцяло анонимни и децентрализирани. И цифровите валути, и криптовалутите използват блокчейн технология, но едните са напълно децентрализирани, а другите – върху частен блокчейн, използван от конкретна държава или конкретна банка. "Едното е напълно проследимо, а другото – не. Никой не може да проследи какво се случва във вашите лични криптовалути, ако вие не дадете тази информация и достъп, докато дигиталните пари ще бъдат върху един частен блокчейн с цялата история върху всички транзакции. Ключовият въпрос е дали ще използваме блокчейн технологията за създаване на история, профили и да следим хората, или ще я използваме за повече свобода“, обясни Захариев.

Поради липсата на децентрализация, светът на криптовалутите все още не е синхронизиран и устойчив, няма конкретни правила, посочи експертът. "В този пазар има централизирани играчи, т.е. има много борси. Правителствата и законодателните органи целят да регулират тези борси, иначе пазарът регулира.“

По думите му криптовалутите не правят изключение от света на парите. Информираността за това как работят криптовалутите е първата и най-важна стъпка, преди да влезем в света им, подчерта Захариев. "При парите като цяло не трябва да бъдем толкова емоционални, но конкретно за криптовалутите моята препоръка е: бягайте от проекти, където хората ви казват "Тук за много кратък период от време ще те направим милионер“.

Към 2022 г. около 4% от световното население използва или притежава криптовалути. "Основната група хора, които се възползват от криптовалутите, са хора на 20 до 30 и няколко години. Т.е. младото поколение е много отворено към тази тема, а щом те са отворени, можем да предположим, че това е част от бъдещето“, смята Захариев.

Живко КРЪСТЕВ

Виж коментарите (0)

Още по темата (10):
25.08.2023 Цветослав Цачев: Другата година ще видим рязък спад на растежа на доходите
21.07.2023 Финансов анализатор: При цените на имотите за България може да говорим за
плато
02.06.2023 Финансист: Федералният резерв ще спре да вдига лихвите, но е твърде рано за Европа
19.05.2023 Финансов анализатор: Забавянето на българската икономика беше очаквано
12.05.2023 Финансист: Българските банки са свръх капитализирани и така успяват да държат лихвите ниски
21.04.2023 Изграждането на нови индустриални зони може значително да стимулира бавния растеж на българската икономика
Още новини от Национални новини:
Справедливост след тежки катастрофи: Ще има ли по-бързо правосъди...
Служебният министър на туризма каза ще има ли поскъпване на шезло...
Баташката "Св. Неделя" - църквата на страданието
Василев отговори на Борисов: Нека да видим програмата му и ще гов...
Цената на агнешкото: От 17 до 28 лева за килограм, но засега!
Утре: Теглят номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).