Хампарцумян: Дупките в разходите могат да станат и 50 млрд. лв., ако например пратим хора на Луната

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:14 / 29.01.2025
1255
Не можем да очакваме драматична промяна в приходите. Дупките в разходите могат да станат и 50 млрд. лв., ако например пратим хора на Луната. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян.

"Залогът е членството на България в еврозоната. Ако има желание да приемем еврото от 1 януари 2026 г., ще постигнем бюджетен дефицит от 3%, също и устойчива фискална рамка за следващите три години, защото това ще се гледа от ЕК и ЕЦБ. Въпросът е какъв бюджет ще имаме, а дали искаме да влезем в еврозоната от 1 януари 2026 г. Необходима е политическа смелост. Както са взети необмислени решения в НС, така те могат да бъда коригирани – зависи от желанието", коментира пред bTV Лидия Шулева, бивш вицепремиер и министър на труда и социалната политика.

Тя отбеляза, че има заложени пет пъти по-големи разход за заплати през 2025 г. спрямо 2024 г.

Според финансистът Любомир Дацов, за да имаме 3% дефицит, има два сценария – оптимизация на разходи или вдигане на данъците, а може и хибрид между двете да се направи. Но в ситуацията с оптимизацията на разходите трябва да има не повече от 8% нарастване на разходната част в сравнение с 2024 г., а не сегашните предложени 25%.

"Приемете, че дупката в бюджета е политическа дъвка. Нека не се занимаваме с нея", призова Хампарцумян.

По думите му в края на тази пътечка няма да има никакво евро, а ще има програма с МВФ.

Дацов допълни: "Ако не влезем в 3-те процента, ние ще влезем в процедура на свръхдефицит. Тази процедура значи, че България трябва да направи т.нар. структурни доклади, които трябва да покажат как устойчиво трябва да бъдат намалени разходите или да бъдат увеличени данъците. Ако политиците не вземат тези тежки решения, ние ще бъдем принудени от ЕС да направим същото нещо година по-късно, но ще спрат еврофондовете и международно излагане, защото не знаем какво правим."

Според Шулева проблемът е по-сериозен: "За първи път от близо 20 г. фискалната стабилност на страната е застрашена."

"Наблюдава се тенденция в бюджетната сфера, че всички искат автоматичен режим на вдигане на заплатите. Това касае много сфери - образование, военни, МВР, лекари. Нормално е в частния сектор, където се създават парите, които плащат всички тези разходи, там заплатите да растат с по-голям темп. Няма причина останалите от бюджетната сфера да искат автоматично увеличение на заплатите", допълни тя.

Дацов очаква финасовият министър да спре "безумията на НАП".

Виж коментарите (0)

Още по темата (662):
02.05.2025 За какво да сме подготвени в периода на двойно обрaщение на левове и евро
02.05.2025 "Боже пази България": Такъв ще бъде надписът на монетата от две евро у нас
01.05.2025 Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните операции след въвеждане на еврото
01.05.2025 Страховете от влизането ни в еврозоната: Оставаме безгласна буква?
01.05.2025 Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вместо към
еврото
29.04.2025 Ето кои стоки и услуги няма да подлежат на двойно обозначение на цените при влизането на България в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Археолози се натъкнаха на ограбен гроб при спасителните разкопки ...
БЛС: Общественият отзвук от инцидента с 6-годишния Ангел да не пр...
Д-р Велина Владимирова: Обществото ни е болно, а децата ни – мърт...
Депутат предупреди: Предстои сериозна финансова криза!
Моторист пострада при катастрофа на Подбалканския път
Данъчните погнаха собствениците на луксозни автомобили


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).