Хампарцумян: Очаква ни бум на потреблението и на инвестициите. Никога досега не са печатани толкова много пари

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
09:28 / 18.06.2021
2161
Трилион и 800 милиарда евро от Европейската централна банка, няколко трилиона долара от Федералния резерв в САЩ - това са само част от умопомрачителните суми парите, които централните банки по света изливат в икономиките за справянето с финансовите последици от коронавируса. Какво сочат данните за парите, които се печатат по света? Никога досега не са печатани толкова много пари и затова е интересно какви последици ще има върху инфлацията.

Планът за възстановяване на Европа

В него участва и България, която ще получи част от тези пари. Първите 13% от сумата се очаква да пристигне у нас в края на годината. Пандемична програма на САЩ. За миналия месец е била 5%, което е рекорд за последните години. Това няма как да не се отрази на икономиките в целия свят.

Пандемични стимули на основните централни банки

Надеждата е, че инфлацията, която предстои, ще бъде по-скоро оздравителна. Годишната инфлация в България има тенденция тя да се увеличава през последните месеци, но инфлацията у нас е все още в нормални стойности.

Пандемията ускори проявата на дисбаланси, които и без нея съществуваха. В този смисъл общото усещане е за инфлация, коментира банкерът и финансист Левон Хампарцумян.

По думите му финансовата история познава и много по-мащабно печатане на пари. Той даде пример с хиперинфлацията в Германия през 20-те години.Това, което може да ни очаква, е период на относително висока инфлация продължителна, но не хиперинфлация.

"Цените бавно вървят нагоре, но това не е непременно лошо. За България означава, че на тези хора, които сега влизат на работния пазар, заплатите им също ще тръгнат нагоре. Стойността на стоките и услугите ще тръгне нагоре, което означава, че компаниите ще имат по-високи доходи и ще плащат по-високи данъци на държавата."

"Въпросът е това да се държи в определени граници и да не излезе от контрол", коментира Левон Хампарцумян.

Той прогнозира, че е възможно поскъпване на кредитите, но няма да бъде рязко и няма да се случи скоро. Това ще се случи през следващите няколко години.

"Въпросът е дали ще си намерим точното място в постпандемичния свят, за да произвеждаме стоки и услуги някой да иска да купи на новите по-високи цени, коментира банкерът".

Според Хампарцумян не ни очаква ценови шок, а ни очаква бум на потреблението и на инвестициите.

Виж коментарите (1)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Национални новини:
Специалистът по право Димитър Стоянов: "Аз съм Кирил Петков и не ...
Вижте всички оценени професионалисти в Бургас - Сигурно сте чули ...
Може ли резултатът за коклюш да се окаже фалшив?
Ето кога коклюшът може да бъде коварен
Изтеглиха номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за съ...
Главчев: Имам доверие към всички министри в моя кабинет


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).