22 955 места от общо 73 942 обявени са останали незаети в университетите през настоящата учебна година. Това показва справка, предоставена от Министерството на образованието и науката за "Монитор". Така на практика средно около една трета от обявения план-прием е останал нереализиран.
За пореден път се затвърждава тенденцията, при която висшите училища раздуват план-приема си въпреки малкия брой зрелостници и в крайна сметка обявените места остават незаети. Утвърденият план-прием в държавните висши училища е 57 783, като 13 981 от тях са останали незаети. В числата влизат както субсидираните места от държавата, така и платеното обучение, на което има право държавните вузове. 16 159 пък е бил план приема в частните университети, като около половината не е реализиран - 8974. Университетите обявяват повече свободни места от броя на учениците, излизащи от училищата, коментира пред "Монитор" председателят на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев.
Друга причина за многото незаети места е завишеният план - прием в специалности като икономика, право и национална сигурност, добави още Тотев. Влияние оказва и тенденцията завършващите средно образование да избират следване в чужбина. От справката става ясно, че нито едно висше училище не е успяло да запълни реализираните. Около една четвърт от обявените места за прием в Софийския университет са останали незаети - 1565 при планирани общо 6886. Почти половината от план-приема в Икономическия университет във Варна е останал нереализиран - 1938 от 3855. Незаетите места в Техническия университет в София пък са 433 от планирани 3615. Образователното министерство планира държавният прием в 15 професионални направления да бъде прекратен в различни университети. Това са предимно направленията, за които няма търсене като "Икономика", "Администрация и управление" и "Туризъм". Идеята е прием да не бъде разкрит там, където има под 15 новоприети първокурсници във въпросните специалности.
Университетите, в които не бъде утвърден държавен план-прием, ще могат да обучават студенти платено. Очаква се и промяна на постановлението на Министерския съвет, с което се регулира приемът. В приоритетните направления с най-голям очакван недостиг на кадри за пазара на труда ще бъдат включени химическите, физическите науки, химични технологии, религия и теология и материали и материалознание. В момента в списъка на приоритетните направления влизат математика, информатика и компютърни науки и комуникационна и компютърна техника.
Хиляди обявени места са останали незаети в нашите университети през настоящата учебна година
©
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | |||||
Времето полудява
21:51 / 06.06.2026
Четвърта жертва на катастрофата от снощи
21:50 / 06.06.2026
Николай Попов: Арогантността на тези татуирани вандали е диагноза...
13:51 / 06.06.2026
Последната снимка на Любен Дилов-син от Италия разкри неподозиран...
11:04 / 06.06.2026
Граждански гняв след трагедията с трима загинали в София: Появиха...
11:04 / 06.06.2026
Илиана Раева разпали мрежата с мощен апел: Децата със специални н...
11:03 / 06.06.2026
Актуални теми
Зареждане ...

08:50 / 10.01.2018
2034






Анонимен
на 10.01.2018 г.
Шуменския по-добре.
Кольо Лопатата
на 10.01.2018 г.
Защо затваряли вратата на ИУ-Варна? - За да не влезе някое куче и да го завърши :-)))))
Коментарите са на публикуващите ги. burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.