Хлябът поскъпва от 1 януари 2025 година

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
22:03 / 31.12.2024
1288
31 декември беше последния ден, в който важеше нулевото ДДС върху хляба и брашното. От 1 януари ставката отново става 20 процента, което автоматично ще повиши цената на тестените изделия.  Часове преди връщането на ДДС-то за хляба и брашното Мария Йолова вече е пресметнала колко ще струва хлябът в нейния магазин.

"Няма как да задържим цените при положение, че отново ще има ДДС на хляба и брашното. Ако няма нищо друго като увеличение от страна на производителите и на хлебозаводите, това ще е увеличението- 20 процента. В момента най-продаваният ни хляб струва 2 лева, което означава, че ще стане 2,40 лева", обясни Мария Йолова, управител на магазин за хранителни стоки пред NOVA.

А в житницата на България- Добруджа, освен ДДС-то, производителите добавят още фактори към крайната цена по рафтовете. "Според мен ще повлияе не само ДДС-то, но и увеличението на социалните осигуровки. От 933 лева тя стана 1070-80 лева. Завишението на енергийните разходи- на електроенергията, на газта. Цената на брашното е да кажем 80 стотинки за килограм. Цената му ще стане 96 с ДДС. Тази крайна ставка аз трябва да я сложа върху хляба", посочва Радослав Райков, хлебопроизводител.

Данните на НСИ сочат, че въпреки нулевата ставка на данък добавена стойност, за 4 години хляб "Добруджа" е поскъпнал с 80 стотинки. Прогнозите са цената през следващата година да надмине 2,40 лева.

И въпреки увеличението хората са категорични- хлябът е задължителна част от трапезата.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).