ИТН за изборите в Румъния: Не просто подкрепяме Джордже Симион. Изразяваме  най-вече увереност, че милиони граждани ще го подкрепят

Автор: Лора Димитрова
Коментари (0)
11:43 / 17.03.2025
1552

В този важен за демокрацията не само в Румъния, но и в цяла Европа момент, ИТН не просто изразява своята подкрепа за Джордже Симион, но изразява най-вече увереност, че на милиони граждани ще бъде дадена възможността да покажат своята подкрепа за него, като единствен изразител на визията им за бъдещето. 

Такава позиция изразиха от политическа партия "Има такъв народ“ по повод предстоящите президентски избори в Румъния. 

Публикуваме думите без редакторска намеса:

"С огромно внимание и загриженост следим това, което се случва по-малко от два месеца преди президентските избори в Румъния.

ИТН е член на Партията на европейските консерватори и реформисти, както и на групата на Европейските консерватори и реформисти в Европейския парламент.

И на двете места ние си сътрудничим с десни, консервативни, защитаващи традиционните ценности и нормалността партии от цяла Европа. Една от тези партии е румънската АУР – Алианс за обединение на румънците.

Председателят на партия АУР – господин Джордже Симион – ще бъде кандидат за президент на предстоящите избори в северната ни съседка.

Или… няма да бъде?

До вторник Конституционният съд на Румъния все още може да промени решението си – както вече се е случвало – дали да допусне г-н Джордже Симион до надпреварата. Може да спази закона и да го допусне. А може и да лиши от правото на избор не само него, но и милиони избиратели, които виждат в негово лице единствения наистина опозиционен кандидат. Нека припомним, че двама други вече бяха лишени – със съдебно решение – от правото да се явят на изборите.

Няма как да не направим паралел с това, което се случва в България, където също даденото по закон най-демократично право резултатите от политическия процес да се определят от тези, които отиват да гласуват, беше отнето. Отнето и присвоено от Конституционния съд.

Няма как да не видим, че тези, които направиха Европа слаба и неспособна да се защитава сама, сега се опитват да запазят властта си, правейки и невъзможното да спрат всеки, в когото хората виждат носител на здравия разум и на нормалността.

Няма как да не бъдем обезпокоени от факта, че отнемането на базови граждански права се представя като част от някакъв "демократичен процес“.

В последната една година, най-новата история на Европа показва, че събуждането от летаргията и връщането към нормалността са необратими. За всички трябва да е ясно, че този процес няма как да бъде спрян. За всички трябва да е ясно, че става дума за много повече от това, да бъде спрян един кандидат – става дума за това, милиони да бъдат лишени от правото си да кажат кой и как трябва да ръководи страната им.

В този важен за демокрацията не само в Румъния, но и в цяла Европа момент, ИТН не просто изразява своята подкрепа за Джордже Симион, но изразява най-вече увереност, че на милиони граждани ще бъде дадена възможността да покажат своята подкрепа за него, като единствен изразител на визията им за бъдещето."


Виж коментарите (0)

Още по темата (8):
20.05.2025 Джордже Симион ще оспорва резултатите от втория тур на президентския вот в Румъния
19.05.2025 Официално: Никушор Дан е новият президент на Румъния
18.05.2025 Рекордна избирателна активност на президентските избори в Румъния
18.05.2025 МВР на Румъния предупреждава: Фалшиви видеоклипове в TikTok показват един от кандидатите като победител
18.05.2025 "Изгониха" Джордже Симион и Калин Джорджеску от избирателна секция
05.05.2025 Анализатор: Целият свят гласува "за" или "против" Тръмп - Румъния вчера категорично гласува "за"
Още новини от Национални новини:
Времето полудява
Четвърта жертва на катастрофата от снощи
Николай Попов: Арогантността на тези татуирани вандали е диагноза...
Последната снимка на Любен Дилов-син от Италия разкри неподозиран...
Граждански гняв след трагедията с трима загинали в София: Появиха...
Илиана Раева разпали мрежата с мощен апел: Децата със специални н...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).