Икономисти от БАН: Предстои дълбока криза с продължителна рецесия

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (7)
11:33 / 15.06.2020
1126
Икономистите все повече преосмислят първоначалните си виждания за един по-кратък период на шок и парализа в икономиката. Все повече се обединяват около мнението, че това ще бъде дълбока криза с продължителна рецесия на възстановяване. Това коментира пред БГНЕС проф. Искра Белева от Института за икономически изследвания към БАН.

"От 1870 година насам няма икономическа криза, която да е предизвикана от пандемия. От тази гледна точка, казвам го не случайно, че всякакви аналози с предходни кризи и цикли в развитието на световното стопанство нямат основание", обясни професорът.

За Искра Белева кризата с коронавируса няма аналог по няколко причини. "Това е криза, в която нищо не е сигурно и нищо не се знае. Тя е многопластова, не знаем кога ще намерим лечението и как можем да се спасим", коментира тя.

Ученият смята, че България не може да бъде готова за предизвикателствата, които я очакват след рестарта на икономиката, защото не се знаят много неща.

"Мога да кажа, че сега сме много по подготвени отколкото преди три месеца за самата болест, за нейните въздействия. По-подготвени сме какво може – дали да затваряме икономическата активност или да използваме стимулиращи фактори. Мисля,че сме по-подготвени и по управлението на самия кризисен период", отбелязва Белева.

За България е хубаво, че има възстановителен план и фондът за възстановяване на Европейската комисия, която макар и с известно забавяне в реакциите си реагира много добре с отпуснатите на страните-членки 750 млрд. евро под формата на безлихвени заеми или грантове.

"Мисля си че тук ключовата дума е нова стратегия, преосмисляне на стратегиите на развитието. И ЕС го прави точно с тези възстановителни програми да стимулират държавите към зелената икономика, към новата технологична революция. Т.е ние вървим към една нова Европа, която изисква преструктуриране на икономиките.", каза тя.

По думите й,  пандемията трябва да бъде важна задача за управляващите да преразгледат стратегиите за развитие и да премислят какво искаме от нашата икономика – дали да бъде страната на селското стопанство, транспорта, туризма. Същевременно да има високо развити производства, високотехнологични сектори.

На въпрос дали пандемията дава шанс на държавата отново да се върне с по-голямо участие в икономиката, проф. Искра Белева посочва, че никъде високо развитите държави не оставят всичко на стихията на пазара. "Държавата активно участва и е хубаво, но въпросът е къде и как участва и доколко прозрачно е това участие", каза тя и добави, че е "добре държавата да инвестира в стратегически сектори".

Виж коментарите (7)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Национални новини:
Фермер: Не може млякото да ми го изкупуват на 80-90 ст., а млечни...
"Политическата коректност" на господин Пеевски - истинската полит...
Експерт: Не бързайте със смяната на зимните гуми
Обявиха кредитния рейтинг на България 
Даровита студенткa ще учи в Кеймбридж и има нужда от нашата подкр...
Две години по-късно: КЗК ни обясни защо се стигна до бой за олио ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).