Има интерес на хората с фалшиви сертификати да се ваксинират действително

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
10:35 / 10.01.2022
1206
Хора с фалшиви сертификати за ваксинация вече искат да се ваксинират наистина. 

Мария Петрова, адвокат по медицинско право, поясни в "Денят започва", че ще е по-лесно за тези, които са със сертификат с отрицателни тестове, защото може по-лесно в системата да се въведат данни.

"Но, ако има хора, които са подвели системата, техните лекари са способствали в системата да влязат данни, че определено лице е ваксинирано в сравнително кратък срок, трябва да се изчака необходимото време, за да се направи втора или бустерна доза, за да могат наистина тези хора да придобият валиден зелен сертификат и в същото време да не увредят здравето си", каза тя.

Мария Петрова подчерта, че в случая става въпрос не само за документни престъпления, но и за компютърни.

"Ползването на този фалшив сертификат за влизането в институции и други места също е престъпление, но по-голямото и по-тежко наказуемо е това да се въведат данните в компютърната система и да се издаде този код HIS, а това става само от определени медицински лица, така че медицинската общност трябва да е изключително внимателна към подобен род проблеми и да се саморегулира", отбеляза адвокат Петрова.

Тя коментира и идеята за проверка на зелени сертификати на хора, починали в болниците.

"Това е един лов на вещици, защото това, че едно лице е ваксинирано, не означава, че не може да попадне в болница, не може да означава, че за него изходът може да е фатален. Доказването на причинно-следствена връзка е изключително трудно. Не вярвам в България да има лекар, който с категоричност да каже, че при едно починало лице X има вероятност да не е развило имунитет вследствие на ваксината, тъй като има достатъчно научни данни в тази посока, за да можем да доказваме такъв тип престъпление", каза още Мария Петрова.

Виж коментарите (1)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Национални новини:
Киселова от Пещера: Само единни можем да съхраним и предадем след...
Заловиха тираджия, за когото се предполага, че е убил човек в Про...
Катастрофа на АМ "Тракия"! Има и линейка
Божидар Божанов: Разговорът за дясно обединение предстои
Ген. Константин Попов за отбраната на континента: Европа закъсняв...
Адвокатът на Иван: Разплака се, иска да види майка си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).