Какъв е редът при наследяване на имущество?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:23 / 03.05.2025
421
Смъртта на член от семейството винаги е много тежка, но както във всяка друга чисто житейска хипотеза и тази си има юридическа страна. Следва въпросът: къде отива имуществото на починалия? Има две опции: да има съставено завещание или да няма. Във втория случай се наследява по закон, т.е. последният определя за кой и по колко.Този материал ще разгледа правата на наследниците по закон в няколко групи - в зависимост от родствената връзка с наследодателя.

Кой има право да наследява по закон?

Мога да наследя мой близък роднина след неговата смърт, ако отговарям на условията, посочени в Закона за наследството. Правилата за това кои са наследниците, които ще получат част от наследственото имущество и в какъв размер ще бъде това наследство, са определени в зависимост от семейноправната връзка, която имам с наследодателя. След като се запозная най-общо с правата си като наследник, мога да се ориентирам дали и в какъв размер ще получа наследство. Трябва да зная, че роднините на наследодателя се разпределят в редове, а в някои от редовете има обособени групи - в зависимост от вида и близостта на роднинската връзка.

І ред - децата на наследодателя и техните низходящи;

ІІ ред - родители на наследодателя (майка и баща);

 

ІІІ ред - 1-група братята и сестрите на наследодателя и техните низходящи по право на заместване, 2-група роднини по права линия от втора и по-горна степен;

 

ІV ред - роднините по съребрена линия до VI степен включително;

 

съпругът на наследодателя наследява по особени правила заедно с наследниците от І, ІІ и ІІІ ред. В случай че няма наследници от тези редове, съпругът наследява всичко.

Намира приложение принципът: всеки ред наследници изключва следващия ред при наследяването. Това означава, че наследниците от I-ви ред изключват тези от II ред, наследниците от ІІ ред изключват наследниците от III ред, а наследниците от ІІІ ред изключват тези от IV ред. Важи правилото: наследниците от един и същи ред и група наследяват по равно.Това означава, че ако съм брат на наследодателя (наследник от ІІІ ред) и той има жива дъщеря (наследник от І ред), дъщерята, когато приеме наследството, ще получи наследственото имущество изцяло, а за мен като брат на наследодателя в тази хипотеза няма да има наследство. В случай че няма наследници от І и ІІ ред, или те са се отказали от наследството, аз, като наследник от ІІІ ред, ще бъда призован да наследя моя брат по правилата за наследяване в ІІІ ред.

(1) Правата ми върху наследството като син/дъщеря (или техен низходящ) на наследодателя.

(наследник от І ред)Принцип: като дете наследявам моя родител заедно с моите братя и/или сестри и с преживелия съпруг на наследодателя, ако има такива.Ако искам да си спестя бюрокрацията при всичко свързано с наследството като промяна на партиди на имоти, документи и други - мога бързо и лесно да наема специалист да направи това вместо мен.В случай че наследяваме аз и мои братя и/или сестри, заедно с преживял съпруг на наследодателя, всеки от нас ще получи равна на останалите част от наследственото имущество.Пример:

- В случай че съм единствено дете в семейството (семейство от трима души - двама съпрузи с едно дете), наследството на моя починал родител се разпределя по равно между между мен и преживелия съпруг. По този начин всеки получава по ½ от наследството.

- В случай че имам брат или сестра (семейство от четирима души - двама съпрузи с две деца), наследството на моя починал родител се разпределя по равно между мен, моят/а брат/сестра и преживелия съпруг. По този начин всеки получава по ⅓ от наследството.

(2) Правата ми върху наследството като преживял съпруг на наследодателя.

Принцип: като преживял съпруг наследявам заедно с наследници от първи, втори и трети ред. В случай че няма наследници от тези редове, получавам наследството изцяло. В случай че моят съпруг почине, моето наследство ще бъде в различен размер, в зависимост от това какви други наследници по закон има.1. Когато наследявам с децата на наследодателя (наследници от І ред), наследявам по равно с тях.2. Когато наследявам с родителите на наследодателя (наследници от ІІ ред), размерът на полученото от мен наследство зависи от продължителността на брака ми с наследодателя:

- при брак, продължил повече от 10 години, ще наследя ⅔ от наследственото имущество;

- при брак, продължил по-малко от 10 години, ще наследя ½ от наследственото имущество.

3. При наследяване с братя и сестри, баби и дядовци на наследодателя (наследници от ІІІ ред) нещата са малко по-сложни, тъй като тези наследници образуват две групи.

Първата група е тази на братята и сестрите на наследодателя - когато наследявам заедно с тях, като преживял съпруг на наследодателя, ще получа:

при брак продължил повече от 10 години - ⅔ от наследственото имущество;

при брак, продължил по-малко от 10 години – ½ от наследственото имущество - останалото имущество се наследява от братята и сестрите на моя съпруг.

Втората група е тази на неговите баби и дядвци - когато наследявам заедно с тези роднини, като преживял съпруг на наследодателя ще получа:

при брак, продължил повече от 10 години - ⅔ от наследственото имущество;

при брак, продължил по-малко от 10 години - ½ от наследственото имущество -

останалото имущество се наследява от бабите/дядовците на моя съпруг.

Забележка: няма значение дали бабата и дядото са живи или само един от тях, те се разглеждат като една група и наследяват общо, а помежду си – по равно. Същото важи и за сестра/брат, спадащи отново към III ред наследници.

- Когато има наследници както от първа, така и от втора група, като преживял/а съпруг/а на наследодателя, ще наследя:

при брак, продължил повече от 10 години - 1/2 от наследственото имущество;

при брак, продължил по-малко от 10 години - 1/3 от наследственото имущество -

Примери за наследяване заедно с наследници от ІІІ ред:

- В случай че аз и моят/а съпруг/а имаме брак, в продължение на 17 години, при смъртта на моя съпруг, когато родителите му (или поне единият от тях) са живи, аз ще наследя ⅔ от наследственото имущество, а родителите му - ⅓.

- В случай че аз и моят/а съпруг/а имаме брак, продължил 14 години, при смъртта на моя/та съпруг/а, когато е жив неговият дядо, аз ще наследя 2/3 от наследственото имущество, а дядото ще получи ⅓ от това имущество.

- В случай че аз и моят/а съпруг/а имаме брак, продължил 4 години и 6 месеца, при смъртта на моя/та съпруг/а, когато са живи неговите баби (по майчина и по бащина линия), аз ще получа 1/2 от наследството, а двете баби ще си поделят останалата ½ (съответно всяка от тях ще получи по ¼ от наследството).

- В случай че аз и моят/а съпруг/а на имаме брак, продължил 27 години, при смърт на моя/та съпруг/а, когато той/тя има живи сестра, баба и дядо, наследственото имущество ще се разпредели както следва: аз ще получа 1/2 от наследството, а останалата 1/2 ще се подели между останалите наследници в съотношение ⅔ (от половинката) за наследниците от първа група (това означава 2/6 от цялото наследствено имущество за сестрата на моя/та съпруг/а ) и ⅓ (от половинката) за бабата и дядото (това означава , че те ще си поделят ⅙ от цялото наследствено имущество).

4. Когато няма наследници от I-ви, II-ри, III-ти ред, аз, като преживял/а съпруг/а, при смърт на моя партньор, ще получа цялото му имущество.

(3) Правата ми върху наследството като брат/сестра (или техен низходящ) или баба/дядо на наследодателя.

(наследник от ІІІ ред).Принцип: като брат или сестра/ баба или дядо на наследодателя, наследявам, ако наследодателят няма живи деца или внуци или живи родители, или дори да има, ако тези наследници са се отказали от наследството. Наследявам заедно с останалите наследници в ІІІ ред, а ако има преживял съпруг на наследодателя, и заедно с него. Размерът на наследството ми зависи от наличието на други наследници в групата и в реда, както и от роднинските връзки на тези наследници с наследодателя.1. Като брат или сестра на наследодателя (или техен низходящ), наследявам заедно с другите наследници в ІІІ ред. Има значение дали останалите наследници в ІІІ ред са от моята група (на братята и сестрите), или са от Втора група - на бабите и дядовците.

- в случай че наследявам заедно с братя и сестри на наследодателя, всеки от нас получава по равен дял от наследството - ако сме 3 братя, ще получа ⅓ от наследственото имущество;

- в случай че наследявам заедно с братя/сестри, както и заедно с баба или дядо на наследодателя, ние, в групата на братята и сестрите, ще си поделим поравно ⅔ от наследственото имущество, а наследниците в групата на бабите и дядовците, ще си поделят останалата ⅓ от наследственото имущество;

- в случай че наследодателят има преживял съпруг, с когото е бил в брак повече от 10 години, има и още 2 братя, аз и братята ми ще си поделим ⅓ от наследственото имущество (всеки от нас ще вземе по равна част, което означава по 1/9), а преживелият съпруг ще получи ⅔ от наследственото имущество.

2. Като баба или дядо на наследодателя - наследявам заедно с другите наследници в ІІІ ред. Има значние дали останалите наследници в ІІІ ред са от моята група (на бабите и дядовците) или са от Първа група - на братята и сестрите.

- в случай че наследодателят няма преживял съпруг, но има още 1 жива баба, аз ще наследя равни части с тази баба, което означава, че ще получа ½ от наследственото имущество, останалата ½ ще получи бабата;

- в случай че наследявам свой внук, който има преживял съпруг, с когото е бил в брак по-малко от 10 години, има и още 2 братя, наследството ще се разпредели по следния начин:

съпругът ще получи ⅓ от наследственото имущество, а останалите ⅔ ще бъдат поделени между мен и братята на наследодателя.- аз, като баба или дядо на наследодателя, ще получа 1/3 от полагащото се имущество на роднините в ІІІ ред (или 2/9 от цялото имущество), а братята ще получат останалите ⅔ от полагащото се имущество на наследници в ІІІ ред (или всеки от тях по 2/9 от цялото имущество), пише pravatami.bg.

(4) Правата ми върху наследството като леля/чичо, вуйчо/вуйна или братовчед/братовчедка на наследодателя.

(наследник от IV-ти ред) Принцип: като наследник в ІV ред наследявам, ако наследодателят няма живи деца или внуци или живи родители, няма и преживял съпруг, или дори да има, ако тези наследници са се отказали от наследството. Наследявам заедно с останалите наследници в ІV ред, като се прилага правилото, че низходящият на по-близкия по степен наследник измества низходящия на по-далечния по степен. Тук, вече, задължително трябва да погледна схемата.Това правило може да бъде обяснено по следния начин: дядото и прадядото са наследници от III-ред, но са от различни степени - съответно от 2-ра и от 3-та степен и затова низходящите на дядото изместват низходящите на прадядото, т.е в таблицата – вуйчото или неговият син (т.е първият братовчед) ще изместят низходящия на прадядото.

- в случай че съм първи братовчед на своя наследодател, и има наследници на прадядото, аз ще получа цялото наследство, защото съм низходящ на по-близък по степен роднина.

За какво трябва да внимавам?

Трябва да имам предвид, че много често цялото наследство или част от него влиза в режим на съпружеска имуществена общност (СИО), което променя обема от права, които бих наследил, ако нямаше брак между починалия и преживелия съпруг. При прекратяването на брака поради смърт на единия съпруг, преживелият съпруг получава равна част (половината) от имуществото, което е съпружеска имуществена общност (СИО), освен това наследява на общо основание като законен наследник.Пример:Мъж и жена имат сключен граждански брак, а имуществените отношения помежду им се уреждат по правилата на СИО, имат едно дете. При смърт на мъжа, жената следва да получи (като свое имущество) 1/2 от прекратената със смъртта съпружеската имуществена общност и да наследи половината от имуществото на съпруга си. Тъй като със смъртта СИО е прекратена, половината от тази имуществена общност, която принадлежи на починалия съпруг, ще бъде поделена поравно между преживялата съпруга и детето. Така съпругата ще получи 1/2 от СИО (като своя, лична) + ½ от наследството на своя съпруг, което включва и неговата ½ от СИО. Така съпругата ще наследи 1/2 + 1/4 или 3/4 от наследството на починалия съпруг, в случай че той няма друго имущество, освен придобитото по време на брака. За детето ще останат 1/4 от наследството на бащата

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Ето къде все още може да се купи апартамент за 800 евро на квадра...
Починалото 7-годишно дете е имало здравословни проблеми преди да ...
Получаваме сериозна сума при повреден или изчезнал багаж
Над 10 хил. българи се отказаха от втората си пенсия
Мутри пребиха жестоко четирима мъже пред магазин, докато си пият ...
Майката на Магдалена от Хасково: Тя не е убита само от Иван!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).