Какви са проблемите, с които ще се сблъскат хората при паспортизацията на сградите?

Автор: Пламена Николова
Коментари (2)
11:59 / 01.03.2021
1416
Един проблем чука на вратите на хората, а именно изваждането на технически паспорт на сградите, в които живеят. Крайният срок е 31 декември 2022 година, но времето е недостатъчно. Причините, посочват от Асоциацията на управителите на етажна собственост (АУЕС) във Варна.

Първото обстоятелство, е че рядко 1 вход – една етажна собственост, може самостоятелно да се снабди с технически паспорт. Това означава, че една конструктивната единица - "от фуга до фуга" – 2 или 3 входа, да направи общ паспорт. Организацията по събиране на документи и средства е сложна, обясниха експертите.

Друг проблем е, че около 30% от жилищата са необитаеми. Често собствениците са неизвестни или извън страната, и няма реална връзка с тях. Това възпрепятства изготвянето на паспорта и регистрацията му в съответната община. В случай, че липсват данни на повече от 3-4 % от жилищата паспорта не може да бъде вписан в регистрите.

Не съществува публичен регистър за извършване на справка, кои сгради имат вече изготвени паспорти и кои не. Към момента община Варна е публикувала списък на обектите, въведени в експлоатация след 2007 година и тези, които са санирани. Реално всички други изготвени паспорти не са отразени в тази справка.

Трети проблем е, че няма публичен регистър за справка и снабдяване с разрешение за строеж и удостоверение за въвеждане в експлоатация.

Често панелните сгради не притежават архитектурни проекти. В архива на общината липсва проектна документация за всеки отделен блок по адрес и разрешително за строеж. Има само типова архитектурна документация, заявиха от Асоциацията на управителите на етажна собственост във Варна.

Друг проблем е, че е тромава и трудна процедурата по събиране на нужната проектна документация, а именно: в деловодството на общината се изисква легитимация на управителя на етажната собственост, с протокол от общото събрание, и след това се изисква отделно, специално и изрично решение на етажната собственост за предоставянето на тази документация. Считаме, заявиха от Асоциацията на управителите на етажна собственост, че община Варна трябва да уреди служебно предоставяне на нужната документация с оглед поставените срокове.

Затруднение е й събирането на документите за собственост. Община Варна, съвместно с Агенция по вписванията, трябва да предостави информация на домоуправителя на етажната етажната собственост за актуалните собственици на всеки отделен обект в сградата и за квадратурата му. Процедурата трябва да е облекчена, категорични са от Асоциацията на управителите на етажна собственост.

Методът се забавя и заради това, че при регистрация, след изготвянето му, отново се изисква същата легитимация на заявителя на услугата. Копие на паспорта трябва да се предостави в Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Това би следвало да става служебно, заявяват от Асоциацията на управителите на етажна собственост, което е сдружение, създадено през 2019 година в град Варна, и е с най-голям брой членове. Целта му е подпомагане развитието на професионалния домоуправител, като утвърдена професия с конкретни критерии и ясни стандарти.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Проблеми с издаването на шофьорските книжки
Сузанита за Кристиан: Сигурно са били друсани с райски газ
Бойко Борисов: Сега всички отвън разбират каква огромна грешка са...
Борисов от Враца: Няма да ви стигнат нито работниците, нито проду...
Борисов с реакция след покушението над словашкия премиер Роберт Ф...
Министерски съвет осъжда атентата срещу словашкия премиер


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).