Какво е състоянието на банките в България?

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
08:37 / 23.01.2025
808
През третото тримесечие на 2024 г. банковият сектор в България продължава да осъществява дейността си при повишена несигурност във външната среда и при относително благоприятни макроикономически условия.

Основен положителен принос за икономическия растеж има запазващото се силно частно потребление, което се дължи на нарастване на заетостта и заплатите в реално изражение, както и на слабите стимули за спестяване на домакинствата предвид ниските лихвени проценти по банковите депозити. Това се казва в изданието "Банките в България“ на БНБ, цитирано от Pariteni.bg.

Капиталовата позиция на кредитните институции остава солидна, а ликвидността в банковата система – на високи равнища. По отношение на основния вътрешноприсъщ риск – кредитния, се запазва дългосрочната тенденция към намаляване както на размера на необслужваните кредити, така и на техните съотношения. Делът на необслужваните кредити в кредитния портфейл през третото тримесечие слабо се понижава.

Рискове за доходността и качеството на активите

Кредитната активност остава висока, като за това допринася комбинацията от фактори по линия на търсенето и предлагането на кредит. От една страна, търсенето на домакинствата е повлияно от повишението на реалния разполагаем доход и от ниските нива на лихвени проценти по жилищните кредити. От друга страна, активното предлагане на кредитен ресурс от банките се обуславя от нарастването на депозитната база, значителната ликвидност и конкуренцията в банковия сектор.

Банковата система отчете печалба за деветмесечието на 2024 г. в размер на 2.7 млрд. лв., сходна с реализираната за същия период на предходната година. Основният принос е на нетния лихвен доход, предпоставка за което е 11-процентният растеж на брутните лихвоносни активи през последните дванадесет месеца. Ключовите показатели "възвръщаемост на активите“ (ROA) и възвръщаемост на собствения капитал (ROE) към 30 септември 2024 г. възлизат съответно на 1.99% и 16.40%, при 2.18% и 18.64% за същия период на 2023 г.

През периода юли - септември депозитите в банковата система се увеличават с 2,8 млрд. лв. (1,8 процента) до 155 млрд. лв., показват данните. За това допринася нарастването главно на депозитите на домакинствата (с 1,4 млрд. лв., 1,7 процента) и на нефинансовите предприятия (с 1 млрд. лв., 2,1 процента). Увеличение има и при депозитите на кредитни институции (с 550 млн. лв., 5 процента) и на други финансови предприятия (с 221 млн. лв., 6,2 процента), докато на сектор "Държавно управление" намаляват (с 441 млн. лв., 10,5 процента).

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).