Какво представлява "швейцарското правило", според което се осъвременяваха пенсиите до този момент?

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
11:13 / 19.02.2025
1105
Осъвременяването на пенсиите е регламентирано с разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (чл. 100 от КСО). Постановено е, че пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година.

Тази норма (чл. 100, ал. 1 от КСО) е придобила обществена популярност с наименованието "швейцарско правило“. В случай, че изчисленият процент е отрицателно число, пенсиите не се осъвременяват и остават в същия размер, обясняват експертите от НОИ.

Процентът на нарастване на осигурителния доход се определя въз основа на данните за средномесечния осигурителен доход за съответната календарна година, утвърдени със заповеди на управителя на НОИ. Процентът на нарастване на индекса на потребителските цени се определя въз основа на данни от Националния статистически институт. Съгласно § 1, ал. 1, т. 4а от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване  "индексът на потребителските цени“ по чл. 100 от КСО е хармонизираният индекс на потребителските цени.

Осъвременяването се извършва върху действителния или запазен размер на пенсията към датата на осъвременяване, без изплащаните към нея добавки. Когато осъвремененият размер е под новия минимален размер, се приравнява на него, а ако е над максималния, се ограничава на този размер на основание преходна и заключителна разпоредба от КСО (§ 6, ал. 1 от ПЗР на КСО). Когато се получава повече от една пенсия за трудова дейност, осъвременяване се извършва на всяка една поотделно.

Когато осъвремененият размер на получаваните една или повече от една пенсии е под минималния размер за съответния вид, всяка поотделно се приравнява на него и пенсиите се изплащат съгласно изискванията за съвместимост (чл. 101 от КСО).

Осъвременяването на наследствените пенсии се извършва като се увеличи действителният или запазеният размер на пенсията или пенсиите на наследодателя, след което пенсията/ите на наследника/ците се определя в процентите, съобразно броя на наследниците (чл. 81, ал. 1 от КСО).

Същото се отнася и за добавките от починал съпруг/съпруга (т.н. "вдовишка добавка“), като се осъвременява пенсията на починалия съпруг/а, след което се определя размерът на добавката.

От 2017 г. до 31 декември 2019 г., пенсиите не бяха осъвременени по т.н. "швейцарско правило“, тъй като бе предвиден друг ред за увеличението и преизчислението им.

Виж коментарите (0)

Още по темата (555):
08.05.2025 НАП с важна информация за самоосигуряващите се
07.05.2025 Частните болници ще правят обществени поръчки за лекарства по НЗОК?
05.05.2025 МРРБ дава над 2 млн. лева на общините
05.05.2025 Какво става с проверките на НАП на собствениците със скъпи имоти и
автомобили?
05.05.2025 Над 10 хил. българи се отказаха от втората си пенсия
04.05.2025 Икономистите влязоха в спора на лекарите: По-низши ли са медицинските специалисти и имат ли основно "изпълнителска и подчинена роля"?
Още новини от Национални новини:
Томислав Дончев: Румен Радев иска да разбие правителството на Жел...
Предупредиха: Май и юни ще са натоварени за борба с градушките
Кой е Ленин Станоев? Човекът, който развя знаме със сърп и чук в ...
40 юристи с апел: Искането за незаконен референдум подкопава дове...
Почина уважаван лекар с 36-годишен стаж в областта на неонатологи...
Приятелката на убития мъж на Хаинбоаз каза, че шофьорът на тира л...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).