Колко е опасен алкохолът на плажа?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:16 / 10.07.2023
454
Комбинацията алкохол и горещини може да има много негативни последици, дори фатални, особено в морето. Плуващите след употребата на етанол рискуват изключително много. И в малки количества, той може сериозно да повлияе върху способността на къпещите се за добра ориентация, на преценката им и недооценъчност на реалната среда, до надценяване на силите и координираността на действията в морето. При влизане в по-хладната вода след загряване и консумиране на алкохол те рискуват да се изправят пред охлаждане и мускулни спазми, коментира доц. Людмила Нейкова, ръководител на Катедра "Токсикология" на ВМА, видя Plovdiv24.bg във фейсбук страницата на Академията.

Тя пояснява, че жегата разширява кръвоносните съдове, за да не се покачи прекалено телесната температура. Алкохолът повишава кръвоснабдяването на кожата, което причинява потене, а то от своя страна води до загуба на течности.

Макар идеята за разхлаждане със студена бира да изглежда "отлична идея“, в действителност може да дехидратира организма, което да се прояви с обърканост, артериалното налягане рязко да се понижи и да настъпи усещане за умора, сънливост и летаргия, провокират се проблеми с дишането и сърдечния ритъм. В някои случаи кръвообращението се срива и има риск от загуба на съзнанието, изтъква доц. Нейкова.

По думите й, алкохолът дразни белите дробове, стомаха и червата, което може да доведе до повръщане. Също така провокира често уриниране, което води до загуба на соли и по-късно до дехидратация.

В опита си да възстановят нормалната си работа, обезводнените органи се конкурират помежду си и “крадат" вода от мозъка, който се "свива“. Мембраните на клетките на мозъчната кора се "опъват" и причиняват неимоверна болка при всяко движение. Намаленото кръвоснабдяване на мускулите и обезводняването са отговорни за болките, сковаността и слабостта в тях, за треперенето, мускулните крампи и сухотата в устата, пояснява още токсикологът.

В горещото лято клетките на тялото ни съдържат по-малко течности, потим се повече и губим повече вода. Ако пием алкохол, последният е в по-голяма концентрация в тялото и има по-силно проявени ефекти. Черният дроб обаче се нуждае от същото време да преработката му. Докато скоростта на резорбция (усвояване) зависи от много и разнообразни фактори, то скоростта на разграждане на етанола е с постоянна скорост.

Алкохолната токсичност е свързана с образуването на ацеталдехид (силно токсичен междинен продукт) и неговото натрупване в човешкия организъм, което е в основата на махмурлука. Ако предната вечер е употребено голямо количество алкохол, то на следващия ден препоръката е човек да не се излага продължително време на слънце.

Редица напитки съдържат т. нар "алкохол-подобни субстанции". Това са група вещества, които са в тъмните алкохоли (уиски, бренди, бърбън, тъмните ликьори и най-вече в червеното вино). Понеже различните алкохолни напитки съдържат различно количество и различни типове от тези "биологични замърсители", смесеният прием на алкохол води до махмурлук с по-широк спектър от симптоми.

Въглеродният диоксид в бирата допълнително натоварва процеса на метаболизъм, при което тялото не успява да произведе достатъчно бързо нови ензими и глутатион (антиоксидант). Най-тежките симптоми: отпадналост, раздразнен стомах, гадене и умора, се отдават на т. нар. глутаминово обновяване. Глутаминът е основен източник за производство на глутатион.

Високите глутаминови нива стимулират актив¬ността на мозъка и му пречат да навлезе във фазата на дълбок сън. Това прави комби¬нацията бира и тъмен алкохол просто мазохистична.

Не трябва да се заблуждаваме и че употребата на нискоградусови алкохолни напитки е безопасна. По същество ефектът зависи от дозата – колкото повече алкохол пием, толкова повече вреди нанасяме на организма си, категорична е доцент Нейкова.

Алкохолът в горещините може да причини много рискове за здравето и живота. Затова трябва да се внимава с неговата употреба. Да се употребява вечер, с много вода, за да се компенсира водния баланс, а освен това да се набавят и необходимите микроелементи и соли (чрез разнообразна, но нискокалорична храна - повече растителна храна, леки животински продукти - по-леки меса, нетлъста риба, нискомаслените млечни продукти), посочва още специалистът.

При обилното потене губим и въглехидрати, така че е уместна консумацията на ядки и семена, на плодове (праскови, кайсии, съдържащи калий) или фреш напитка. Добър ефект при обезводняване на понижаване на артериалното налягане имат различните чайове, богати на антиоксиданти (зенен, билков), както и разреден и посолен айран. С тях се намалява рискът от топлинен стрес за организма, категорична е доцент Нейкова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1106):
05.02.2024 Цените на чадърите и шезлонгите на плажа скачат нагоре!
30.11.2023 Кои туристически дестинации у нас са предпочетени от европейските туристи
21.10.2023 Лятото май няма намерение да си тръгне, плажът на Бургас се напълни
14.10.2023 Кадрите не са от Египет, а от Слънчев бряг: 14 октомври, 14:40 часа
11.10.2023 Късметлия намери часовник за 300 000 лева на централния плаж на Слънчев
бряг
10.10.2023 Настояват за нов регламент на системата олинклузив
Още новини от Национални новини:
Откриха тяло на мъж край Казанлък
Катастрофа на АМ "Тракия", на място има линейка
Коли с екокатегория под Евро 4 няма да се внасят в България?
Брутално задръстване на Маказа
Сиромахов за най-страшните женски реплики по време на мач
Райските кътчета в Родопите с водопадите


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).