Колко опасни са вейповете?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:59 / 20.02.2025
1097
Доц. д-р Маргарита Гешева, началник на Клиника по токсикология в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" говори за вейповете със синтетични канабиноиди и как те въздействат върху мозъка и рецепторите. 

"Производителите на тези синтетични канабиноиди считат, че това е по-мек вариант на тревата, създава още по-приятни усещания и не се доказва чрез тест. Една от най-злокачествените и вредни групи от психоактивни вещества, въздействат върху мозъка, върху рецепторите, определят поведението и агресията, съзнанието, заяви в ефира на БНТ доц. д-р Маргарита Гешева, началник на Клиника по токсикология в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов".

По думите ѝ в "Пирогов" приемат пациенти, които са пушили вейпове със синтетични канабиноиди, най-често HHC или хексахидроканабинол.

В "Пирогов" постъпват тийнейджъри, които са пушили, вейпове, най-често в групата 13-17 години.

"При повечето се причинява подтискане на съзнанието, дълбока сънливост, при някои има агресивно поведение, пациентът не знае кой е, къде е, какво прави, неадекватен е, има панически симптоми, състояние, което може да завърши със смърт. Можем да говорим за токсичност от честата употреба. Вредите впоследствие може да засегнат структурите на мозъка, сърцето, половата система", допълни доц. д-р Маргарита Гешева.

Тя коментира, че могат да причинят големи вреди на организма.

"Субстанцията, откъдето и да идва, се разрежда и се допълва с други примеси, пакетира се и се продава и във всеки вейп има различна концентрация на този синтетичен канабиноид", каза още доц. д-р Маргарита Гешева.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15):
14.04.2025 Гуцанов: Дизайнерската дрога е един от най-големите бичове на съвремието ни
11.03.2025 ГДБОП удари сайтове за райски газ и нарко вейпове
05.03.2025 Само в рамките на 10 дни: 5 деца попаднаха в Спешното след употреба на различни вредни вещества
28.02.2025 Последствията от употребата на вейп – безпокойство, гърчове, загуба на
съзнание
25.02.2025 Световният алианс на вейпърите: Забраната на регулираните вейп продукти няма да реши проблема с незаконните
23.02.2025 Кардиолог: Тези пациенти имат учестен пулс до 150, 160 и високо кръвно
налягане
Още новини от Национални новини:
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...
"Златна" пътна помощ: Пострадал в катастрофа олекна с 800 лева за...
Обясниха причините за срива на мрежата при някои от мобилните опе...
Кирил Петков: Цялата европрокуратура в момента се е хванала за гл...
Намериха мъртва 18-годишната Магдалена


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).